23 marzec 2022

Amatorzy sportu mają na starość więcej komórek macierzystych

zdjęcie: Amatorzy sportu mają na starość więcej komórek macierzystych / fot. PAP
fot. PAP
Osoby, które lubią się ruszać, mają w późnym wieku więcej komórek macierzystych w mięśniach, które dzięki temu są sprawniejsze. Wystarczą nawet niewielkie dawki ćwiczeń - przekonują autorzy pracy opublikowanej na łamach „The Journal of Physiology”.
REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że osoby, które przez większość życia były z wysiłkiem za pan brat, miały w mięśniach więcej regenerujących je satelitarnych komórek macierzystych. Uczestnicy badania uprawiali przy tym przeróżne sporty - z piłkami, rakietami, pływali, jeździli rowerem, biegali, wiosłowali.

W projekcie wzięło udział 46 mężczyzn.

15 z nich było młodych i prowadziło siedzący tryb życia, 16 było seniorami, którzy przez większość lat się ruszali, 15 było także starszych i nie uprawiało sportu.

Na prośbę naukowców wszyscy wykonywali oporowe ćwiczenia sprawdzające funkcje mięśni.

Badacze wykonali też biopsję tkanki mięśniowej i pobrali od ochotników krew do analizy.

Jak się okazało, starsi uczestnicy, którzy przez całe życie się ruszali, mieli lepsze wyniki zarówno od ich niewysportowanych rówieśników, jak i od młodych kolegów.

„To pierwsze badanie z udziałem ludzi, które pokazało, że uprawianie rekreacyjnego sportu przez całe życie może opóźnić niektóre skutki starzenia się. Z pomocą biopsji tkanki mięśniowej odkryliśmy pozytywne skutki ćwiczeń na osoby należące do starzejącej się ogólnej populacji. Takich wyników brakowało w literaturze, ponieważ wcześniejsze badania skupiały się głównie na profesjonalnych sportowcach” - mówi główny autor odkrycia Casper Soendenbroe.

„Najważniejszy przekaz tego badania jest taki, że nawet niewielkie ilości ruchu wydają się mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o ochronę przed związanym z wiekiem spadkiem wydajności mięśni. To napawające optymizmem wyniki, które mogą zachęcić ludzi do angażowania się w aktywności, które lubią. Nadal musimy się wiele nauczyć o działających tu mechanizmach i interakcjach między nerwami i mięśniami oraz jak zmieniają się one wraz z wiekiem. Nasze badanie to krok w tym kierunku” - dodaje specjalista.

Naukowcy zwracają uwagę, że średnia wieku ochotników wynosiła 73 lata.

Funkcje mięśni najbardziej spadają tymczasem po 80. roku życia, więc potrzebne będą jeszcze badania w tej grupie wiekowej, a także z udziałem kobiet.

Więcej informacji: https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/JP282677 (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany