3 marzec 2022

Paraolimpiada - Rosjanie i Białorusini jednak nie wystartują

zdjęcie: Paraolimpiada - Rosjanie i Białorusini jednak nie wystartują / fot. PAP
fot. PAP
Reprezentanci Rosji i Białorusi jednak nie wystąpią w rozpoczynających się w piątek zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie - poinformował w czwartek Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).
REKLAMA

W środę w reakcji na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę organizacja zdecydowała się dopuścić sportowców z obu krajów do startu, ale pod flagą neutralną.

W czwartek władze IPC zmieniły tę decyzję w związku z - jak poinformowano w komunikacie - nasilającymi się protestami innych ekip, które zagroziły wycofaniem się z imprezy, oraz coraz bardziej napiętą sytuacją w wioskach olimpijskich. Już wcześniej przeciw występowi sportowców z Rosji i Białorusi protestowali przedstawiciele kilkunastu krajów, w tym Polski.

"Po specjalnie zwołanym spotkaniu Rada Zarządzająca IPC podjęła decyzję o odrzuceniu zgłoszeń sportowców z komitetów paraolimpijskich Rosji i Białorusi. Oznacza to, że nie będą już mogli uczestniczyć w Igrzyskach, które rozpoczną się 4 marca 2022" - głosi oficjalne oświadczenie.

Szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons podkreślił, że organizacja mocno wierzy w rozdział sportu i polityki, ale jest otwarta na sugestie swoich członków i stąd zmiana decyzji.

"IPC jest organizacją opartą na członkostwie i otwartą na opinie swoich członków. Zarząd stara się przestrzegać wartości i reguł Ruchu Paraolimpijskiego i chronić jego integralność. Podejmując wczorajszą decyzję, patrzyliśmy na długoterminowe skutki i przetrwanie Ruchu Paraolimpijskiego. Jednak stało się jasne, że szybko eskalująca sytuacja sprawiła, że znaleźliśmy się w wyjątkowym położeniu tuż przed rozpoczęciem igrzysk. W ciągu ostatnich 12 godzin ogromna liczba członków kontaktowała się z nami i otwarcie, za co jestem wdzięczny, przekazali, że jeśli nie rozważymy ponownie naszej decyzji, prawdopodobnie będzie to miało poważne konsekwencje dla paraolimpiady w Pekinie. Wielu członków, po konsultacji ze swoimi rządami, komitetami i sportowcami, zagroziło, że nie wystartuje" - tłumaczył Parsons.

Jak dodał, coraz bardziej napięta sytuacja robiła się także w wioskach olimpijskich.

"Zapewnienie bezpieczeństwa sportowcom ma dla nas ogromne znaczenie, a sytuacja w wioskach, gdzie mieszkają sportowcy, nasila się i stała się niemożliwa do zatrzymania. Zgodnie z misją paraolimpijską mamy obowiązek zagwarantować i czuwać nad prawidłową organizacją, która zapewni sukces Igrzyskom Paraolimpijski, aby w sporcie uprawianym w ramach Ruchu Paraolimpijskiego panował duch fair play, przemoc była zakazana, wszelkie zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa sportowców są pod kontrolą i przestrzegane są podstawowe zasady etyczne. Stąd decyzja o niedopuszczeniu do startu zawodników z Rosji i Białorusi" - zaznaczył szef IPC.

Zwracając się do sportowców z obu krajów wyraził żal, że na ich status mają wpływ decyzje ich rządów, które w zeszłym tygodniu naruszyły rozejm olimpijski.

"Jesteście ofiarami działań waszych rządów" - przyznał Parsons i dodał, że do startu w Pekinie szykowało się 83 sportowców z Rosji i Białorusi.

"Mam nadzieję i modlę się, abyśmy mogli wrócić do sytuacji, w której będziemy mogli się skupić w pełni koncentruje się na sile sportu, która może zmienić życie osób niepełnosprawnych i tego, co najlepsze w ludzkości" - przyznał przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Mimo wojny wystartują także niepełnosprawni zawodnicy z Ukrainy. Kraj ten będzie reprezentować ekipa złożona z 20 sportowców i dziewięciu przewodników. Polska delegowała do Pekinu 11 reprezentantów.

Igrzyska w Chinach potrwają do 13 marca. Organizatorzy przygotowali 78 kompletów medali w sześciu dyscyplinach.(PAP)

pp/ wkp/ krys/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.6°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 16:36
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany