Chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie
W środę we Wrocławiu odbyła się konferencja „Strategie dla Dolnego Śląska. Kierunki działania i finansowania ochrony środowiska i transformacji energetycznej”, którą zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
W sympozjum wzięli udział m.in. samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas spotkania omawiano dokumenty dotyczące kierunków działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska na Dolnym Śląsku i w Polsce – to m.in. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), Strategia wspólna NFOŚiGW i WFOŚiGW oraz Plan Działań w Zakresie Neutralności Klimatycznej województwa dolnośląskiego.
Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego (instytucja samorządu województwa dolnośląskie) w rozmowie z PAP przypomniał, że dla Dolnego Śląska powstał pierwszy w kraju, opracowany w regionie, dokument strategiczny odnoszący się do transformacji energetycznej.
Strategia Energetycznej Województwa Dolnośląskiego została przyjęta przez samorząd województwa dolnośląskiego w 2022 r. Dokument zakład, że region osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r.
„Nie da się zbudować strategii energetycznej w oddzieleniu od innych regionów i kraju. Państwo musi zapewnić funkcjonowanie pewnej podstawy energetycznej, ale my z naszej strony chcemy wzmocnić na Dolnym Śląsku wszelkie procesy zmierzające do tzw. subregionów samobilansujących się energetycznie – chcemy jak najwięcej energii wytwarzać u siebie i konsumować u siebie” – mówił Zathey.
Dyrektor podkreślił, że kluczowe w tym kontekście jest magazynowanie energii. „To jest pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego w Polsce – nie potrafimy magazynować znaczących ilości energii pochodzących z odnawialnych źródeł energii, co powoduje, że te źródła oceniane są jako niestabilne” – powiedział.
Zaakcentował, że rozwój odnawialnych źródeł energii musi być uzupełniony o kontrolowany system konsumowania tej energii w momencie jej produkcji. „Nadwyżki zaś muszą być magazynowane; dlatego w strategii wskazujemy na konieczność rozwoju technologii związanej z systemami magazynowania energii” – dodał.
Dyrektor zwrócił też uwagę na konieczność rozwoju klastrów energetycznych czy spółdzielni energetycznych. „Takie organizacje zaplanują produkcję i konsumpcję energii – to bardzo ważny filar w koncepcji transformacji energetycznej” – podkreślił.
Zathey poinformował, że region stara się o dodatkowe środki unijne na transformację energetyczną. "To środki na wypracowanie rozwiązań technologicznych; być może już na początku czerwca okaże się, że otrzymamy takie środki finansowe, co pozwoli na przyśpieszenie implementacji naszej strategii energetycznej" – dodał.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ malk/