kategoria: Technologie
22 maj 2024

Chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie

zdjęcie: Chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem samobilansującym się energetycznie / pixabay/5025434
Strategia energetyczna województwa zakłada, że Dolnym Śląsk będzie w przyszłości obszarem samobilansującym się energetycznie, to znaczy, że wytwarzana tu energia będzie tu konsumowana – powiedział PAP dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego Maciej Zathey.
REKLAMA

W środę we Wrocławiu odbyła się konferencja „Strategie dla Dolnego Śląska. Kierunki działania i finansowania ochrony środowiska i transformacji energetycznej”, którą zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W sympozjum wzięli udział m.in. samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas spotkania omawiano dokumenty dotyczące kierunków działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska na Dolnym Śląsku i w Polsce – to m.in. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), Strategia wspólna NFOŚiGW i WFOŚiGW oraz Plan Działań w Zakresie Neutralności Klimatycznej województwa dolnośląskiego.

Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego (instytucja samorządu województwa dolnośląskie) w rozmowie z PAP przypomniał, że dla Dolnego Śląska powstał pierwszy w kraju, opracowany w regionie, dokument strategiczny odnoszący się do transformacji energetycznej.

Strategia Energetycznej Województwa Dolnośląskiego została przyjęta przez samorząd województwa dolnośląskiego w 2022 r. Dokument zakład, że region osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 r.

„Nie da się zbudować strategii energetycznej w oddzieleniu od innych regionów i kraju. Państwo musi zapewnić funkcjonowanie pewnej podstawy energetycznej, ale my z naszej strony chcemy wzmocnić na Dolnym Śląsku wszelkie procesy zmierzające do tzw. subregionów samobilansujących się energetycznie – chcemy jak najwięcej energii wytwarzać u siebie i konsumować u siebie” – mówił Zathey.

Dyrektor podkreślił, że kluczowe w tym kontekście jest magazynowanie energii. „To jest pięta achillesowa systemu elektroenergetycznego w Polsce – nie potrafimy magazynować znaczących ilości energii pochodzących z odnawialnych źródeł energii, co powoduje, że te źródła oceniane są jako niestabilne” – powiedział.

Zaakcentował, że rozwój odnawialnych źródeł energii musi być uzupełniony o kontrolowany system konsumowania tej energii w momencie jej produkcji. „Nadwyżki zaś muszą być magazynowane; dlatego w strategii wskazujemy na konieczność rozwoju technologii związanej z systemami magazynowania energii” – dodał.

Dyrektor zwrócił też uwagę na konieczność rozwoju klastrów energetycznych czy spółdzielni energetycznych. „Takie organizacje zaplanują produkcję i konsumpcję energii – to bardzo ważny filar w koncepcji transformacji energetycznej” – podkreślił.

Zathey poinformował, że region stara się o dodatkowe środki unijne na transformację energetyczną. "To środki na wypracowanie rozwiązań technologicznych; być może już na początku czerwca okaże się, że otrzymamy takie środki finansowe, co pozwoli na przyśpieszenie implementacji naszej strategii energetycznej" – dodał.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
23.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany