5 grudzień 2019

Raport Startup Poland. Zwycięstwo Wrocławia

- Jeśli w Polsce istnieje „Dolina Krzemowa”, to jest nią Wrocław i Dolny Śląsk – piszą eksperci z fundacji Startup Poland w swoim najnowszym raporcie dotyczącym rozwoju firm technologicznych w naszym kraju.
Koronawirus
dolnośląskie
2975
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Raport pt. „The Polish Tech Scene. 5 Years” (Polska Scena Technologiczna. 5 lat) będzie miał swoją premierę dziś, 4 grudnia, podczas konferencji Impact fintech’19 w Katowicach. To najbardziej prestiżowa i najważniejsza publikacja dotycząca rynku startupowego w naszym kraju. Za pośrednictwem fundacji Startup Poland trafi ona do przedstawicieli firm, inwestorów czy mediów na całym świecie.


Wrocław wygrywa

Tegoroczny raport przygotowano na podstawie badania, w którym wzięło udział rekordowe 1235 startupów z całego kraju. Z publikacji wynika, że największe zagęszczenie młodych spółek technologicznych jest właśnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku (stolice wraz z regionami opisywane są łącznie). Jeden startup przypada u nas na 4,5 tys. mieszkańców.

Jeśli w Polsce istnieje Dolina Krzemowa, to właśnie na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu - stwierdzają specjaliści ze Startup Poland.

Dodatkowo dwie wrocławskie uczelnie znalazły się wśród tych, które ze startupami współpracują najlepiej. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła Politechnika Wrocławska, a siódme Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

- Wyniki raportu Startup Poland jednoznacznie wskazują, że Wrocław to bardzo dobre miejsce do założenia i rozwinięcia firmy technologicznej. Jako miasto nadal chcemy angażować się w budowę ekosystemu startupowego, współtworzyć warunki, w których wielkie biznesowe idee zamienią się w biznesowe sukcesy – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – W tym kontekście bardzo ważna jest również rola uczelni wyższych i dlatego bardzo cieszę się także z wysokiej oceny dla Politechniki Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – dodaje Sutryk.


Robotyka i Przemysł 4.0

Bardzo ciekawy jest profil technologiczny wrocławskich startupów opisany w raporcie Startup Poland. Najwięcej z nich, bo 25 procent zajmuje się analityką oraz analizą biznesową [BI]. Kolejne kategorie to robotyka i elektronika (19 proc.), przemysł 4.0 (18 proc.), zarządzanie dużą ilością danych [Big Data] (18 proc.) oraz sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe [AI&ML] (17 proc.).

Wrocław w wypadku analityki, przemysłu 4.0 czy robotyki ma najwyższe wskaźniki w kraju. W zakresie Big Data czy AI jako miasto jesteśmy na drugim miejscu w Polsce.

- Widać więc, że nasze startupy tworzą rozwiązania w bardzo istotnych i przyszłościowych dziedzinach – mówi Magdalena Okulowska, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Według raportu, młode firmy technologiczne z Wrocławia chętnie zatrudniają. Pod tym względem nasze miasto znalazło się na trzecim miejscu w kraju. W 2019 roku wrocławskie startupy najczęściej powiększały zespół o maksymalnie 10 osób.    
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
2975
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2020-09-12 17:00
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 16:30
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-13 20:00
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-09-16 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany