12 maj 2022

Dodatek specjalny tygodnika „Reflex” na 100 stronach przekonuje do odwiedzenia Polski

zdjęcie: Dodatek specjalny tygodnika „Reflex” na 100 stronach przekonuje do odwiedzenia Polski / fot. PAP
fot. PAP
Czeski tygodnik „Reflex” wydał dodatek specjalny, który w całości poświęcony jest Polsce. Na 100 stronach przybliża historię naszego kraju, pokazuje najpiękniejsze widoki, podpowiada co zwiedzić, co zjeść i jak zapowiadają na wstępie autorzy, chce rozprawić się z czeskimi stereotypami o Polsce.
REKLAMA

Dodatek został nazwany „Fenomen Polska”, a jeden z realizatorów projektu zastępca redaktora naczelnego Refleksu Viliam Buchert przekonuje, że Polskę należy poznać bo jest właśnie fenomenem obecnej polityki europejskiej i wielu Czechów wybiera się tam na urlop. Opisując zawartość dodatku redaktorzy zwrócili w Internecie uwagę, że będąc w Polsce nie sposób uniknąć historii i dlatego zaprosili na krótką podróż po jej historii oraz do ultranowoczesnych muzeów.

Dodatek wymienia 10 przyczyn, dla których warto zajmować się współczesną Polską. Jedną z nich jest fakt, że „jest to znaczący kraj europejski, który wyraźnie przedstawia swoje poglądy i który nie pozwala komukolwiek nim manipulować i poszturkiwać”. Czesi widzą w Polsce także kraj „inspirujący, w którym ludzie są energiczni i stale wypatrują jak odnieść sukces, jak coś osiągnąć lub wynaleźć coś nowego”.

Bogato ilustrowany dodatek sporo miejsca poświęcił atrakcyjnym miejscom w Polsce. Wskazał pomysły na urlopowe wyjazdy, zachęcił do wycieczek rowerowych i zaprezentował niektóre dania z kuchni polskiej. Autorzy „Fenomenu Polska” rozmawiali m.in. z dyrektorem generalny spółki Unipetrol, która w całości należy do PKN Orlen Tomaszem Wiatrakiem, który stwierdził, że jeżeli Czesi odwiedzą nasz kraj to zauważą, że Polacy lubią Czechów, którym chętnie pomagają. „A gdybym miał wskazać jakąś czeską cechę, byłby to pragmatyzm, my jesteśmy o wiele bardziej emocjonalni” – ocenił Polaków i Czechów menedżer.

Jak patrzeć na współczesną Polskę radzi w dodatku mieszkający od lat w Czechach, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj, który zauważa, że "Polacy mają inne doświadczenia historyczne niż Czesi. Są bardzo silnie przekonani, że musi istnieć wolna Polska, ponieważ tylko w ten sposób Polak może czuć się indywidualnie wolnym. Dlatego właśnie reagujemy czasami tak emocjonalnie i na obecną walki Ukraińców o niepodległość. To jest coś, co dobrze znamy".

„Fenomen Polska” zawdzięcza swoje powstanie redaktorom „Reflexu” i właśnie Instytutowi Polskiemu w Pradze. Nad materiałami współpracowano także z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, Łódzką Organizacją Turystyczną oraz Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ jm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
7.5°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 20:59
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-06-03 15:00
miejsce
Namiot cyrkowy, Tyniec Mały, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-03 15:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-03 16:30
miejsce
Impart Centrum, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-03 19:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany