19 czerwiec 2021

Dolnośląskie: w karkonoskich kurortach niemal pełne obłożenie hoteli w weekend

zdjęcie: Dolnośląskie: w karkonoskich kurortach niemal pełne obłożenie hoteli w weekend / fot. PAP
fot. PAP
Słoneczna pogoda sprawiła, że wielu turystów zdecydowało się spędzić weekend w karkonoskich kurortach. W hotelach i pensjonatach jest niemal pełne obłożenie. Turyści z dużym wyprzedzeniem dokonują już rezerwacji na lipiec i sierpień.
REKLAMA

Jarosław Pol z Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej powiedział PAP, że wielu turystów zdecydowało się na wyjazd na weekend do Karpacza. "W weekendy obserwujemy praktycznie pełne obłożenie. Sporo rezerwacji jest też w tygodniu. Od momentu, kiedy można korzystać z restauracji hotelowych sytuacja diametralnie się zmieniła. Poza tym, mamy teraz piękną pogodę, więc te dwa czynniki - poluzowanie gospodarki w zakresie gastronomii i pogoda spowodowały, że faktycznie turystów jest sporo" – mówił.

Zwrócił uwagę, że ruch turystyczny na pewno jeszcze się zwiększy w momencie, kiedy rozpoczną się wakacje. "Po rezerwacjach na lipiec i na sierpień widać, że ludzi będzie dużo. Trochę zmieniła się też sytuacja względem lat poprzednich, sprzed pandemii, kiedy przeważnie turyści dokonywali rezerwacji z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem. Teraz natomiast dokonują już rezerwacji nawet na sierpień. Ludzie planują z wyprzedzeniem albo obawiają się, że może brakować miejsc" – ocenił.

Pol, który jest też właścicielem Hotelu Karkonosze dodał, że goście przyjeżdżający do hotelu wypełniają tzw. ankietę covidową, w której zawarte są m.in. informacje o obowiązujących w obiekcie przepisach sanitarnych. "Do ankiety dodatkowo dołożyliśmy oświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19. Oświadczenie nie jest obowiązkowe, ale na razie nie mamy innej możliwości zweryfikowania tego. Muszę powiedzieć, że ludzie w ogóle nie mają z tym pytaniem problemów, a dotychczas awanturę zrobiły nam jedynie dwie osoby. Z ankiet wywnioskowaliśmy, że do naszego obiektu przyjeżdża ok. 50 proc. ludzi zaszczepionych" – powiedział.

"Nie wiem, ile obiektów taką metodę stosuje, ale w ramach naszej organizacji turystycznej korzystamy z takich oświadczeń. Zwłaszcza, że jest to w naszym interesie, gdyż osoby zaszczepione nie wliczają się do stanu" – dodał Pol.

W innym karkonoskim kurorcie, Szklarskiej Porębie obłożenie w hotelach też jest spore. "Trzeba jednak pamiętać, że hotele nie mogą jeszcze działać na pełnych obrotach. W ten weekend pogoda jest bardzo ładna, więc ludzi jest dosyć sporo, ale nie ma jeszcze takiego najazdu, jaki może być w wakacje. Formalnie wakacje się jeszcze nie rozpoczęły i głównie turyści, którzy mają do Szklarskiej Poręby bliżej, wybierają się na krótki wyjazd weekendowy bez planowania, ale z tego co się orientujemy jest bardzo duże zainteresowanie wakacjami" – poinformowano PAP w informacji turystycznej w Szklarskiej Porębie. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
10.2°C
wschód słońca: 06:57
zachód słońca: 18:24
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-10-04 18:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-04 19:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-04 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-04 20:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany