30 kwiecień 2023

„Dolny Śląsk dla każdego” – nowa kampania urzędu marszałkowskiego

zdjęcie: „Dolny Śląsk dla każdego” – nowa kampania urzędu marszałkowskiego / fot. PAP
fot. PAP
„Dolny Śląsk dla każdego” to nowa kampania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, która przybliża atrakcje regionu od strony ich dostępności i otwartości. W jej ramach powstał przewodnik z gotowymi propozycjami tematycznych wycieczek.
REKLAMA

„Dolny Śląsk dla każdego” to przewodnik, ukazujący województwo w taki sposób, żeby zaproponowane wycieczki od początku do końca były możliwe do zrealizowania przez wszystkich. Osoby mające trudności w poruszaniu się czy przemieszczające się na wózku, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi znajdą w nim gotowe propozycje tras, dzięki którym bez barier poznają Dolny Śląsk - podkreślił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Projekt powstał we współpracy z Mikołajem Gospodarkiem, autorem przewodników Pascala, oraz przy konsultacji z Pawłem Parusem, pełnomocnikiem marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

„Przekazujemy przewodnik pełen ciekawych lokalizacji, które spełniają standardy i wymogi osób ze szczególnymi potrzebami. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia, żeby takich miejsc było więcej, a każdy, bez względu na ograniczenia, mógł zachwycić się naszym wspaniałym Dolnym Śląskiem” – powiedział członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj.

Przewodnik opisuje różne atrakcje regionu, m.in. Krainę Wygasłych Wulkanów, popularne wieże widokowe, malownicze zapory wodne, rezerwaty przyrody, parki, pałace i zamki, a także szereg urokliwych dolnośląskich miast, miasteczek i uzdrowisk. Zaproponowane miejsca prezentowane są pod względem dostępności architektonicznej i stopnia trudności, jeśli chodzi o czas i wysiłek.

„Województwo dolnośląskie każdego zaskoczy pozytywnie. Nawet mieszkańców, którym wydaje się, że całkiem nieźle je znają. A przede wszystkim tych, którzy myślą, że górskie czy podziemne atrakcje nie są dla nich. Okazuje się, że liczba miejsc przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest imponująca. Nie są to jedynie zamknięte przestrzenie muzealne. Chcę odczarować ten nieprawdziwy obraz i pokazać, że piękny górski szlak z asfaltową nawierzchnią, wieża widokowa pozwalająca przespacerować się w chmurach czy liczne parki zdrojowe i miejskie są dla każdego” – tłumaczył autor przewodnika Mikołaj Gospodarek.

Pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego Paweł Parus zwrócił uwagę, że na Dolnym Śląsku przystosowanie infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami w ostatnim czasie bardzo się poprawiło. „Na przykład w Świeradowie-Zdroju koleją gondolową można wjechać na Stóg Izerski, nacieszyć się górskimi panoramami i zjechać na wózku asfaltową drogą. Na Śnieżkę prowadzi trasa wyrównana przez urząd marszałkowski, którą wraz z asystentami można pokonać na wózku” – wyliczał.

Podkreślił przy tym, że bardzo ważne jest takie oznaczanie tras, by osoby z dysfunkcjami ruchowymi oraz osoby z niepełnosprawnością wzrokową mogły się do nich dostać i wiedziały, co tam zastaną. „Poza tym, coraz więcej hoteli i pensjonatów na Dolnym Śląsku jest przygotowanych pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami” – dodał.

Publikacja jest pierwszym elementem kampanii pod hasłem „Dolny Śląsk dla każdego” i jednocześnie kontynuacją akcji #RówniWPasji, prezentowanej w trakcie promocji sportów rowerowych na Dolnym Śląsku. Docelowo dostępna będzie w formie online, drukowanej i audiobooka.

Przewodniki zostaną przekazane do podmiotów związanych z pracą i kształceniem osób z niepełnosprawnościami, uniwersytetów trzeciego wieku, czy organizacji zrzeszających seniorów na Dolnym Śląsku. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
17°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 21:02
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany