kategoria: Turystyka
6 grudzień 2023

Drugi stopień zagrożenia lawinowego; bardzo trudne warunki na szlakach turystycznych

zdjęcie: Drugi stopień zagrożenia lawinowego; bardzo trudne warunki na szlakach turystycznych / pixabay/4967568
Bardzo trudne warunki na szlakach turystycznych są w środę w Karkonoszach – przestrzegają ratownicy GOPR. W górach wprowadzono drugi stopień zagrożenia lawinowego; w górnych partiach zaspy śniegu sięgają dwóch metrów.
REKLAMA

Jak wynika z komunikatu Grupy Karkonoskiej GOPR, w środę w szczytowych partiach Karkonoszy większość szlaków jest nieprzetarta. „Warunki są bardzo trudne. Przez ostatnie dni wiatr, który mocno operował na grzbiecie, spowodował bardzo duże depozyty oraz zaspy miejscami nawet do dwóch metrów” – przestrzegają goprowcy.

W wywianych miejscach szlaki są oblodzone. Turyści wybierający się w góry powinni zaopatrzyć się w raczki i kije trekkingowe.

W środę w Karkonoszach temperatura w ciągu dnia spadnie do –3 stopni Celsjusza. Wieje umiarkowany wiatr, który w porywach przechodzi w silny, to zaś powoduje, że temperatura odczuwalna jest niższa.

W Karkonoszach wprowadzono drugi stopień zagrożenia lawinowego. „Zagrożenie lawinowe występuje głównie w żlebach kotłów polodowcowych, we wklęsłych formach terenu, oraz na stromych stokach powyżej górnej granicy lasu” – wskazują goprowcy. W szczytowych partiach Karkonoszy grubość pokrywy waha się od 50 do 80 cm śniegu a w miejscach większej koncentracji do 130cm.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
18.1°C
wschód słońca: 04:36
zachód słońca: 21:10
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-19 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-19 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-20 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-20 19:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany