W 2024 r obsłużyło prawie 4,5 mln pasażerów
Dane za 2024 rok wskazują, że liczba obsłużonych pasażerów wzrosła o ok. 10 proc. wobec 2023 roku. W ub.r. było to 4 473 945 osób. Osoby korzystające z wrocławskiego lotniska najczęściej wybierały się do Wielkiej Brytanii (ponad 750 tys.), Włoch (niemal 500 tys.) i Hiszpanii (ok. 400 tys.).
"Cieszą szczególnie wzrosty, które notują przewoźnicy tradycyjni (ponad 40 proc.) i czarterowi (ponad 35 proc.). Oczywiście wzrost wśród przewoźników niskokosztowych, którzy są najczęściej wybieranymi liniami lotniczymi, również jest bardzo istotny i w kolejnych latach będzie kontynuowany z korzyścią dla pasażerów wybierających wrocławskie lotnisko jako początek lub koniec swojej podróży" – podkreślił - cytowany w komunikacie - prezes Portu Lotniczego Wrocław Karol Przywara, .
Z usług przewoźników czarterowych w ub.r. skorzystało niemal 240 tys. pasażerów więcej, najczęściej wybierali oni Turcję, Grecję i Egipt. Tradycyjni przewoźnicy zanotowali wzrost o prawie 150 tys. pasażerów. Jak wskazał wiceprezes lotniska Dariusz Kowalczyk, za rekordami idzie utrzymanie jakości w obsłudze podróżnych.
"Wrocławskie lotnisko jest jednym z trzech najwyżej ocenianych portów lotniczych w kraju wg opinii pasażerów wystawianych w serwisie Google" – podkreślił Kowalczyk.
Port lotniczy w komunikacie zwrócił też uwagę na prowadzone inwestycje. W 2024 roku rozpoczęła się budowa hotelu Hampton by Hilton, który zlokalizowany będzie tuż obok terminalu. Od 26 października do 4 grudnia 2025 roku port będzie nieczynny, bo w tym czasie będzie przebudowywana płyta lotniska. Ma powstać m.in. nowa płyta postojowa, dodatkowa płaszczyzną do odladzania, droga szybkiego zjazdu i dodatkowa droga kołowania.
"Jeszcze nigdy w historii Portu Lotniczego Wrocław nie realizowano tak wielu kluczowych dla rozwoju lotniska inwestycji. Przebudowa części lotniczej swoim rozmachem robi ogromne wrażenie, tak samo jak widoczna tuż przy wjeździe na lotnisko budowa hotelu" - wiceprezes Cezary Pacamaj.
Mimo przerwy spowodowanej przebudową płyty lotniska, przedstawiciele spółki liczą na kolejny frekwencyjny sukces. Pomóc mają m.in. nowe kierunki podróży. W 2025 z Wrocławia zaplanowano loty do Rijeki czy Kiszyniowa, swój powrót zapowiedziały też linie SAS oferujące loty do Kopenhagi.
Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych lotnisk w Polsce. Oferuje podróżnym kilkadziesiąt połączeń, głównie z krajami Europy. Obecna rozbudowa płyty lotniska będzie kosztowała ok 376 mln zł, z czego 175 mln zł to unijne dofinansowanie. W planach zarządu lotniska jest przebudowa terminala, co pozwoli zwiększyć przepustowość portu.(PAP)
mt/ mick/ drag/