18 kwiecień 2023

W ubiegłym roku Dolny Śląsk odwiedziło 13,5 mln turystów

zdjęcie: W ubiegłym roku Dolny Śląsk odwiedziło 13,5 mln turystów / pixabay/7429756
13,5 mln turystów odwiedziło w ubiegłym roku Dolny Śląsk – wynika z danych przedstawionych przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Największym powodzeniem cieszyły się Wrocław, Karkonoski Park Narodowy, Park Narodowy Gór Stołowych i Zamek Książ.
REKLAMA

Wyniki badań ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku zaprezentowano podczas konferencji prasowej poprzedzającej imprezę otwierającą tegoroczny sezon turystyczny w regionie, która odbędzie się w Hali Stulecia we Wrocławiu w dniach 22-23 kwietnia. W tym roku na otwarcie sezonu przygotowano imprezę wystawienniczą, na które swoje oferty zaprezentuje blisko 80 instytucji i organizacji.

„Chcemy rozpocząć sezon turystyczny we Wrocławiu, ponieważ to miasto jest ogromnym magnesem dla turystów. Podczas imprezy będzie można zobaczyć w przestrzeniach wpisanej na listę UNESCO Hali Stulecia atrakcje turystyczne regionu w pigułce” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej członek zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztof Maj.

We wtorek przedstawiono również badania ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku.

Według opracowania przygotowanego przez Dolnośląską Organizację Turystyczną w ubiegłym roku region odwiedziło 13,5 mln turystów, z tego co trzeci odwiedzający Dolny Śląsk przyjechał tu na jeden dzień. To wzrost o 140 proc. w stosunku do roku 2021.

20 proc. wszystkich turystów zwiedzających województwo dolnośląskie to goście z zagranicy. W tym zdecydowanie dominują Niemcy, na drugim miejscu plasują się Czesi, a na trzecim obywatele Wielkiej Brytanii.

Największą popularnością (poza Wrocławiem) cieszyły się w ubiegłym roku Karkonoski Park Narodowy, który odwiedziło 2,4 mln turystów. Drugie miejsce przypadło Parkowi Narodowemu Gór Stołowych z frekwencją przekraczającą 1,3 mln turystów. Trzecią najpopularniejszą dolnośląską atrakcją turystyczną był Zamek Książ w Wałbrzychu, który w 2022 r. zwiedziło ponad 470 tys. osób.

We Wrocławiu najwięcej biletów - 2 mln - sprzedano do aquaparku. Wrocławskie zoo w ubiegłym roku odwiedziło ponad 1,7 mln osób, a Muzeum Narodowe we Wrocławiu 580 tys. Dużą popularnością cieszyło się też Hydropolis, które w ubiegłym roku przyjęło ponad 400 tys. zwiedzających.

Według danych Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej do Wrocławia w ubiegłym roku przyjechało ponad 2,2 mln turystów. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
17°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 21:02
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-06-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany