10 październik 2021

Ponad 4 tys. mieszkańców regionu dostaje tzw. matczyną emeryturę

fot. PAP
Ponad 4 tysiące Dolnoślązaków dostaje tzw. matczyną emeryturę za wychowanie minimum czwórki dzieci – wynika z danych ZUS. W kraju jest niemal 73 tysiące rodziców korzystających z takiego świadczenia.
REKLAMA

Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku przypomniała, że od lutego 2019 r. o specjalną emeryturę mogą się starać kobiety, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. "Ta potocznie nazywana +emeryturą matczyną+ lub też +mamą 4 plus+, wypłata to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które przysługuje tym kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci i przez to nie miały możliwości podjęcia pracy lub pracowały zbyt krótko, by wypracować +normalną+ emeryturę” – zaznaczyła Kowalska-Matis.

Wnioski o wypłatę tego świadczenia złożyło na Dolnym Śląsku 5007 osób, w tym 18 ojców. ZUS negatywnie rozpatrzył wnioski tych osób, które wychowały mniej niż czwórkę dzieci lub przebywają za granicą. Odmowę wypłaty dostali także ci rodzice, którym ograniczono władzę rodzicielską.

Rzeczniczka dodała, że w gronie osób, które dostają tzw. matczyną emeryturę jest 12 kobiet, które ukończyły 90 lat. „Wypłacamy też pieniądze 63 seniorkom, które wychowały więcej niż 9 dzieci” – powiedziała Kowalska-Matis.

Jak podał ZUS, wysokość „emerytury matczynej” to 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. Jak wyjaśniła rzeczniczka, nie wszyscy otrzymują „matczyną emeryturę” w pełnej wysokości. „Tak jest w przypadku osób, które nie mają innych dochodów. Tym rodzicom, którzy dostawali wcześniej bardzo niską, mniejszą niż minimalna, emeryturę została ona wyrównana do pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Większość kobiet nie dostaje tej specjalnej emerytury w pełnej wysokości, tylko korzysta z dopłaty. To te mamy, które były w stanie pogodzić wychowywanie dzieci z pracą, ale nie wypracowały zbyt wysokiej własnej emerytury” – powiedziała Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, świadczenie przysługuje również ojcom, którzy wychowali minimum czwórkę dzieci, w sytuacji, gdy ich matki albo zmarły albo odeszły i nie zajmowały się dziećmi.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-02-08 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-10 19:00
miejsce
A2 Centrum Koncertowe, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-10 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-16 19:00
miejsce
Sala Audytoryjna WCK, Wrocław, ul....
wstęp biletowany