14 maj 2022

Jarmark Świętojański na wrocławskim rynku

Już w maju na wrocławian i odwiedzających miasto turystów czekać będzie Jarmark Świętojański. W tym roku odbędzie się on w dniach od 20 maja do 27 czerwca 2022.
REKLAMA
To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do zorganizowania Jarmarku Świętojańskiego. Od 20 maja do 27 czerwca na Rynku we Wrocławiu będzie można zaznać uczty dla swoich oczu i podniebienia!

Najważniejsze obrzędy Nocy Świętojańskiej, przypadającej z 23 na 24 czerwca, związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Noc Świętojańska zwana jest również Sobótką, Nocą Kupały, Wigilią św. Jana była również świętem miłości oraz płodności. Odpowiednie powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów. Większośc z nas kojarzy Noc Świętojańską z rzucaniem wianków na wodę - jako wróżbę dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. W tę noc szukano również kwiatu paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście, mądrość i zdolność widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Według legendy niebieski kwiat paproci zakwita tylko raz w roku - właśnie w noc świętojańską. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Ci, co twierdzą że go widzieli, mówią że jest mały oraz niebieski. Z jednej strony kwiat paproci gwarantuje znalazcy szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych, ale niestety z drugiej - jego samego prawdziwych uczuć pozbawia. Dlatego jeśli nawet nocna eskapada do lasu okaże się bezowocna, nie ma co rozpaczać. Wystarczy zerwać pęd paproci - ten dużo łatwiej znaleźć - i nosić go w portfelu jako szczęśliwy talizman. Dziś kultywowanie zwyczajów Nocy Świętojańskiej to przede wszystkim dobra zabawa, która stanowi element dawnych tradycji słowiańskich.

Poza tajemniczością Nocy Świętojańskiej na Jarmarku będzie można przede wszystkim zakupić rękodzieło i wyroby artystyczne. Nie zabraknie też biżuterii, ceramiki czy odzieży, dekoracji i ozdób, kosmetyków i zabawek.
Ponadto będą też przysmaki, w tym polskie, greckie, włoskie czy litewskie, ale też regionalne. Co roku podczas Jarmarku Świętojańskiego można kupić kwas chlebowy, wędliny, sery, słodycze czy oliwy oraz przyprawy.
Na odwiedzających Jarmark Świętojański we Wrocławiu czekać będzie mnóstwo dodatkowych atrakcji, jak ciesząca się wśród mieszkańców miasta plaża.

 Stoiska Jarmarku będą czynne od 10.00 do 21.00.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
15°C
wschód słońca: 04:48
zachód słońca: 20:49
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 20:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany