kategoria: Wydarzenia
11 czerwiec 2024

Koncert Inauguracyjny Brahms i muzyka sakralna

zdjęcie: Koncert Inauguracyjny Brahms i muzyka sakralna / kupbilecik24.pl / Koncert Inauguracyjny
kupbilecik24.pl / Koncert Inauguracyjny
Zapraszamy 20 lipca 2024 roku do Katedra Marii Magdaleny, Wrocław, ul. Szewska 10.
REKLAMA
data: 2024-07-20 19:00
miejsce: Katedra Marii Magdaleny, Wrocław, ul. Szewska 10
bilety: KUP BILET
 

Johannes Brahms, jeden z największych romantyków był we Wrocławiu postacią znaną i lubianą, wielokrotnie zaprezentował się wrocławskiej publiczności jako kompozytor, pianista i dyrygent. Za swoją twórczość otrzymał w roku 1879 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W dowód wdzięczności skomponował dla Uniwersytetu Wrocławskiego Uwerturę Akademicką. Recitale solowe, muzyka kameralna i koncerty symfoniczne zabrzmią ponownie w miejscach w których osobiście prezentował swoją muzykę Johannes Brahms. Swoimi występami zaszczycą nas wybitni artyści, którzy przybędą do Wrocławia z wielu krajów, aby w magicznej atmosferze naszego miasta oczarować wrocławską publiczność poruszającymi interpretacjami dzieł muzyki Brahmsa.

Wykonawcy:
Leo Garda kontratenor / tenor (solista mediolańskiej La Scali)
Monika Pietruszewska obój
Karolina Cel skrzypce
Chór Basilica Cantans
Mirosława Jura-Żegleń dyrygent chóru
Orkiestra Amati Ensemble München
wraz z Solistami Cameraty-Wrocław
Jan Pogany dyrygent


W przepięknym, zabytkowym wnętrzu oraz wspaniałej akustyce Katedry p.w. Św. Marii Magdaleny znajdującej się zaledwie kilkadziesiąt metrów od wrocławskiego Rynku, w dniu 20 lipca o godzinie 19:00 nastąpi inauguracja X Międzynarodowego Brahms Festiwalu. Podczas koncertu pt. "Brahms i muzyka sakralna". wystąpi niemiecka orkiestra smyczkowa Amati Ensemble München pod dyrekcją Jana Pogany oraz międzynarodowej rangi soliści i chór. Zaśpiewa solista mediolańskiej La Scali kontratenor / tenor Leo Garda. Na oboju zagra Monika Pietruszewska - solistka występująca na wielu międzynarodowych estradach Europy i Azji oraz skrzypaczka Karolina Cel, która prowadzi ożywioną działalność koncertową, występując we wszystkich krajach Europy. W koncercie wystąpi wielokrotnie nagrodzony Chór Basilica Cantans pod kierownictwem Mirosławy Jury-Żegleń, dyrygentki która została odznaczona Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W programie koncertu wysłuchamy rzadko wykonywane utwory Johannesa Brahmsa, nie zabraknie także znanych dzieł innych kompozytorów m.in. J. Sibeliusa, F. Mendelssohna-Bartholdy, wzruszającej Lacrimosy z Requiem d-moll oraz w wykonaniu kontratenora utworu o niezwykłym bogactwie emocjonalnym pt. Laudate Dominum z Vesperæ Solennes de Confessore KV 339 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W koncercie inauguracyjnym wśród solistów wystąpi Leo Garda, który przybędzie z Monachium, artysta od wielu lat bryluje na scenach niemieckich i włoskich teatrów operowych i wzbudza ogromne zainteresowanie śpiewając na mistrzowskim poziomie dwoma skrajnie różnymi głosami tenorem i kontratenorem, śpiewał w mediolańskiej La Scali podczas spektaklu "Chowańszczyzna "pod dyrekcją Claudio Abbado. Artysta wykonał już we Wrocławiu (podczas poprzedniej edycji festiwalu) Rapsodię op.53 Brahmsa, ze względu na trudną o bardzo rozległej skali partię solową tego utworu, solista jest jedynym kontratenorem na świecie, który posiada to przepiękne dzieło w repertuarze, a we Wrocławiu dzieło to zabrzmiało ponownie aż po sześćdziesięciu latach. W tegorocznym koncercie śpiewak wykona wraz z orkiestrą pieśni Brahmsa oraz utwory sakralne innych kompozytorów m.in. zaśpiewa wraz z chórem i orkiestrą niezwykle bogaty emocjonalnie sopranowy utwór Laudate Dominum z Vesperæ Solennes de Confessore KV 339 Wolfganga Amadeusa Mozarta, także będzie wykonawcą arii kościelnej "Pieta Signore" Alessandro Stradelli i "Ave Maria" z Requiem Jana Pogany.

Skrzypaczka Karolina Cel stale współpracuje z Barock Orchester Berlin i Wrocławskim Zespołem Solistów Ricordanza. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występując we wszystkich krajach Europy, podczas licznych tournee. Wraz z w/w zespołami nagrała kilka płyt CD. Od kilku lat z sukcesami zajmuje się pedagogiką skrzypcową, prowadząc klasy skrzypiec w dolnośląskich Szkołach Muzycznych. Jej uczniowie są laureatami międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i z powodzeniem kontynuują naukę na uczelniach muzycznych.


Monika Pietruszewska grą na oboju zachwyca międzynarodową publiczność występując na wielu prestiżowych estradach Europy i Azji. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych Międzynarodowych Konkursach Muzycznych. W swoim dorobku artystycznym posiada szereg koncertów solowych i nagrań płytowych. Na przełomie lat 2010/2011 studiowała pod kierunkiem prof. Jochena Müller-Brincken"a w Hochschule für Musik w Würzburgu, a w roku 2012 z wyróżnieniem ukończyła Wrocławską Akademię Muzyczną.

Mirosława Jura-Żegleń od 2007 r. jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru BASILICA CANTANS. W 2003 r. została uhonorowana Srebrną Odznaką, a w 2009 r. Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej w klasie dyrygentury chóralnej prof. Marii Oraczewskiej-Skorek oraz Podyplomowego Studium Korepetycji Wokalnej w Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest laureatką III Nagrody I Edycji Konkursu Dyrygentury Chóralnej "W Stronę Polifonii". Współpracowała jako korepetytor i pedagog z Międzynarodowym Festiwalem "Wratislavia Cantans" biorąc udział w Projekcie Samorządu Miasta Wrocławia "Śpiewający Wrocław" oraz "Śpiewająca Polska".

Koncert inauguracyjny poprowadzi Jan Pogany dyrygent, kompozytor i wiolonczelista, a także artysta malarz, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Monachium oraz Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, odbył kurs mistrzowski pod kierunkiem słynnego dyrygenta Sergiu Celibidache, współpracował z licznymi orkiestrami i teatrami operowymi w wielu krajach. Dyrygował podczas koncertów w Katedrze Notre Dame w Paryżu i w Papieskiej Bazylice pw. św.Pawła za Murami w Rzymie, w Sali Koncertowej Radia w Kopenhadze oraz w słynnej Herkulessaal w Monachium, koncertował w krajach azjatyckich i w Omanie. Współpracował z wieloma orkiestrami m.in. Seoul Philharmonic Orchestra, Orchestre de chambre de Paris oraz Amati Ensemble München. Jako wiolonczelista zagrał m.in. w Filharmonii Monachijskiej koncert dla księcia Karola, obecnie Karola III - króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Kompozycje Jana Pogany zostały nagrodzone na międzynarodowych konkursach kompozytorskich m.in. w Luksemburgu i Hiszpanii, a jego obrazy olejne brały udział w wielu wystawach indywidualnych w różnych krajach, także we Wrocławiu w 2021 roku pt."Zagubione slowi" oraz 2008 pt. "Przedpola tajemnic". Jest pomysłodawcą i założycielem Orkiestry Camerata-Wrocław, Międzynarodowego Brahms Festiwalu we Wrocławiu oraz tradycyjnej Międzynarodowej Gali Sylwestrowej w Auli Leopoldina.

Bilety:

80 zł normalne
60 zł ulgowe (emeryci, renciści, grupy od 10 osób, studenci i uczniowie)
140 zł VIP (miejsca w rzędzie 1-4)

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
 
X Międzynarodowy Brahms Festival
artyści:
Różni artyści
Johannes Brahms, jeden z największych romantyków był we Wrocławiu postacią znaną i lubianą, wielokrotnie zaprezentował się wrocławskiej publiczności jako kompozytor, pianista i dyrygent. Za swoją twórczość otrzymał w roku 1879 tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. W dowód wdzięczności skomponował dla Uniwersytetu Wrocławskiego Uwerturę Akademicką. Recitale solowe, muzyka kameralna i koncerty symfoniczne zabrzmią ponownie w miejscach w których osobiście prezentował swoją muzykę Johannes Brahms. Swoimi występami zaszczycą nas wybitni artyści, którzy przybędą do Wrocławia z wielu krajów, aby w magicznej atmosferze naszego miasta oczarować wrocławską publiczność poruszającymi interpretacjami dzieł muzyki Brahmsa. Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
24°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany