Od lipca działa Instytut Chorób Wewnętrznych w szpitalu klinicznym
W czwartek na konferencji prasowej we Wrocławiu poinformowano, że uruchomienie od lipca br. Instytutu Chorób Wewnętrznych oraz przeprowadzka Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych to kolejne elementy zmian organizacyjnych w ramach projektu RozwijaMY, które wprowadzają usprawnienia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (USK) i na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu (UMW).
„Projekt +RozwijaMY+ to nic innego jak sprawniejsza i nowocześniejsza opieka nad pacjentami, lepiej zorganizowana dydaktyka, uporządkowany i interdyscyplinarny proces naukowy. Takie mamy założenia, które przyniosą szerokie korzyści dla edukacji, nauki, ale też innowacji” - powiedział prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Dariusz Janczak.
Jak podano, Instytut Chorób Wewnętrznych to największa jednostka, jaka powstała od 1 lipca 2024 r. w strukturze UMW i USK. Obejmie w USK osiem obszarów klinicznych: alergologię, angiologię, diabetologię, endokrynologię, gastroenterologię, geriatrię, nefrologię i reumatologię. Łącznie stanowi to 230 łóżek szpitalnych. Do Instytutu Chorób Wewnętrznych (IChW) należy również, w aspekcie działalności naukowej i dydaktycznej, Katedra i Klinika Pulmonologii i Nowotworów Płuc.
„Wszystkie dotychczasowe kliniki zyskały w nazwie rozszerzenie +choroby wewnętrzne+, a połączenie w jeden organizm, to zmiana filozofii zarządzania i organizacji. Chcemy skoordynować szereg działań prowadzonych dotąd w rozproszeniu w poszczególnych jednostkach” - powiedział p.o. dyrektora Instytutu Chorób Wewnętrznych prof. Piotr Wiland.
Podkreślił, że nowa jednostka ma być miejscem współpracy, bazą wspólnych badań naukowych, zajęć dydaktycznych oraz przede wszystkim skoordynowanej, wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentami.
Jak poinformowano, w ramach uruchomienia Instytutu, Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych zmieni swą lokalizację i będzie przeniesiona ze starego kampusu uczelnianego przy ul. Chałubińskiego do USK przy ul. Borowskiej.
„Przeprowadzka ze starego kampusu przy ul. Chałubińskiego na ul. Borowską to dla nas możliwości dalszego rozwoju, przyjmowanie większej liczby pacjentów, lepszy dostęp do nowoczesnej diagnostyki i specjalistów z różnych dziedzin” - powiedział szef kliniki dr Robert Pawłowicz.
Podkreślił, że w klinice lekarze chcą rozwijać diagnostykę jednego dnia, dzięki czemu pacjent nie musi zostawać w szpitalu na noc.
„Nie wszyscy wymagają hospitalizacji, będziemy przyjmowali na dłuższe pobyty tych najbardziej potrzebujących pomocy, a jednocześnie będziemy mogli przyjąć więcej pacjentów w ramach pobytów jednodniowych” - powiedział dr Pawłowicz.(PAP)
Autor: Roman Skiba
ros/ agz/