kategoria: Zdrowie
7 czerwiec 2024

Pionierski zabieg kardiochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

zdjęcie: Pionierski zabieg kardiochirurgiczny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym / pixabay/5051152
Pionierski zabieg implantacji nowej zastawki TAVI przeprowadził zespół kardiochirurgów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Operacji dokonano u pacjentki z miażdżycą przez bezpośrednie nakłucie aorty. To pierwszy taki zabieg w Polsce – poinformował w piątek kielecki szpital.
REKLAMA

Zabieg implantacji zastawki TAVI polega na wymianie uszkodzonej zastawki serca na nową, bez potrzeby otwierania klatki piersiowej. Nowa zastawka jest wprowadzana przez naczynia krwionośne i umieszczana w sercu, gdzie zastępuje starą zastawkę, poprawiając przepływ krwi i działanie serca.

Tymczasem specjaliści z Kielc wykonali w tym tygodniu zabieg implantacji zastawki TAVI nowej generacji (samorozprężalnej), u pacjentki, która nie posiadała żadnych dostępów naczyniowych - ze względu na rozsianą miażdżycę i tzw. mały kaliber naczyń.

Zabieg wykonał zespół kardiologiczno-kardiochirurgiczny pod przewodnictwem prof. Dariusza Dudka, kierownika Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii i dr Edwarda Pietrzyka, kierownika Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonoego.

Prof. Dudek wyjaśnił, że u pacjentki nie było możliwe zrealizowanie ani dostępu z pachwiny, ani z tętnic szyjnych czy to pachowych. „Dostęp operacyjny uzyskano przez małe cięcie w klatce piersiowej - mini sternotomię. Następnie, przez bezpośrednie nakłucie aorty, udało się skutecznie wprowadzić zastawkę TAVI” – powiedział profesor Dariusz Dudek, który zaznaczył, że był to pierwszy zabieg wszczepienia tego typu zastawki tą metodą w Polsce. Operowana pacjentka czuje się dobrze.

Specjalista zwrócił uwagę, że obecnie w Kielcach wykonywane jest pełne spektrum zabiegów TAVI.

Operacje przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej są wykonywane u chorych, którzy ze względu na inne obciążenia, nie kwalifikują się do tradycyjnych zabiegów, z otwarciem klatki piersiowej, u których wada zastawki uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a wręcz zagraża życiu. 95 proc. zabiegów TAVI jest realizowanych z dostępów naczyniowych, ale kilka razy w roku dochodzi do sytuacji, gdy nie jest to możliwe.

Jak przekazała Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, zabiegi TAVI, czyli przezskórnego wszczepienia zastawki aortalnej są realizowane w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii od kwietnia 2021 roku. Aktualnie zespół już ponad 200 tych małoinwazyjnych operacji. (PAP)

wdz/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
23.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 21:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-06-24 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-24 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-25 17:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany