Za pomysł szczepienia chłopców, chciałbym bardzo podziękować Pani Profesor Alicji Chybickiej.– powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Ponieważ zależy nam na zdrowiu wszystkich wrocławian zdecydowaliśmy, by - zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną - nasz program profilaktyki zakażeń poszerzyć także o szczepienia chłopców.
Na dotychczasowe edycje programu miasto przeznaczyło 5 milionów złotych. Program obejmuje nie tylko szczepienia ochronne, ale także spotkania edukacyjne dla dzieci oraz ich rodziców oraz konferencje dla lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli. W ciągu ostatnich lat zaszczepionych zostało niemal 30 tysięcy trzynastoletnich dziewcząt a w spotkaniach edukacyjnych udział wzięło 25 tysięcy rodziców.
Od tego roku szczepieniami objęci zostaną także chłopcy, którzy nie tylko mogą być nosicielami wirusa, ale również mogą chorować na nowotwory nim wywołane.
Od 45 lat walczę o życie dzieci chorych na nowotwory, a ta szczepionka będzie chroniła przed nimi chłopców, tak jak chroni już dziewczynki – powiedziała profesor Alicja Chybicka, kierująca Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Przylądku Nadziei. – Dziękuję w imieniu moich dzieci z Przylądka, które wiedzą jak wygląda chorowanie.
Program realizowany jest we współpracy ze szkołami, w związku z tym każda edycja rozpoczyna się we wrześniu i kończy w sierpniu następnego roku. W szkołach organizowane są spotkania informacyjno-edukacyjne dla rodziców, prowadzone przez lekarzy onkologów i pracowników SANEPIDu we Wrocławiu. Zajęcia dla uczniów prowadzą nauczyciele wg. przygotowanego scenariusza oraz materiałów edukacyjnych. Ponadto co roku organizowane są konferencje dla pielęgniarek i lekarzy wykonujących szczepienia dla oraz nauczycieli.W roku szkolnym 2020/2021 programem objętych zostanie w sumie 5830 trzynastolatków, w tym 2709 chłopców. – dodaje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych - Miasto przeznaczyło na to 1,5 miliona złotych. Zaszczepieni zostaną chłopcy i dziewczęta urodzone w 2007 roku, którzy nie mają przeciwwskazań lekarskich do szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia odbywają się oczywiście za zgoda rodziców.
Szczepienia wykonywane są w Punktach Szczepień, do których należą dziewczęta (na podstawie deklaracji rodziców wyboru lekarza POZ). Na adres domowy wysłane jest imienne zaproszenie na szczepienia z Punktu Szczepień ze wskazaniem terminu jego wykonania. Jest to spore wyzwanie logistyczne, by wszczepić w krótkim czasie dużą część populacji.W tym roku, ze względu na pandemię nie będziemy mogli prowadzić dużych spotkań – zauważyła Joanna Nyczak – przygotowujemy więc materiały, z których będzie można korzystać online.
Program realizuje Miasto we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskiem Centrum Zdrowia SP ZOZ, SANPIDem, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu - Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, Punktami Szczepień i szkołami podstawowymi.
(Za PZH) Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa. Zakażenia HPV mogą prowadzić do raka szyjki macicy i innych nowotworów.
Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 000. Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej. Dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV, 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Podano ponad 270 mln dawek szczepionki.