4 wrzesień 2022

W szpitalu uniwersyteckim wykonano retransplantację serca z jednoczesnym przeszczepieniem nerki

zdjęcie: W szpitalu uniwersyteckim wykonano retransplantację serca z jednoczesnym przeszczepieniem nerki / fot. PAP
fot. PAP
Specjaliści Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu jako pierwsi w Polsce przeprowadzili zabieg retransplantacji serca z jednoczesnym przeszczepieniem nerki - podała uczelnia na stronie internetowej.
REKLAMA

W opublikowanym na stronie internetowej uczelni komunikacie napisano, że 54-letnia kobieta przeszła operację w maju br., ale dopiero po trzech miesiącach pobytu w szpitalu można z całą pewnością mówić o sukcesie: stan pacjentki pozwala na wypisanie jej do domu.

„Pierwszą transplantację serca pacjentka miała 22 lat temu. Niestety, jej organizm po latach odrzucał przeszczep, doszło do waskulopatii naczyń wieńcowych, a dodatkowo do niewydolności nerek i konieczności dializowania. Ostatecznie pacjentka została zakwalifikowana do ponownej transplantacji serca oraz nerki. W ostatnich miesiącach oczekiwania na nowe narządy była tak osłabiona, że najdrobniejsze codzienne czynności sprawiały jej wielką trudność” - czytamy w komunikacie.

„Coraz więcej osób z niewydolnością serca ma jednocześnie problemy z pracą nerek. Stąd potrzeba przeszczepień wielonarządowych, których liczba na świecie stale rośnie. Np. w USA wykonuje się ok. 150 takich zabiegów rocznie. U nas wciąż są one wyjątkiem” - powiedział cytowany w komunikacie dr Roman Przybylski z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Chorób Serca USK, który przeszczepił chorej serce.

Sam proces kwalifikacji i aktywacji pacjentki na dwóch listach przeszczepowych trwał pół roku. Jak tłumaczy lekarka prowadząca pacjentkę, dr hab. Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii Medycyny Transplantacyjnej UMW, do dopasowania dawcy obu narządów konieczne były także liczne badania immunologiczne. Kilka miesięcy zajęło poszukiwanie odpowiedniego dawcy. Na szczęście znalazł się w sąsiednim województwie, co miało kolosalne znaczenie ze względu na niewielką odległość, jaką miał do pokonania zespół pobierający narządy.

Zabieg, wykonywany przez dwa zespoły chirurgów, trwał kilka godzin.

„Praktycznie zaraz po pracy kardiochirurgów i zamknięciu klatki piersiowej pacjentką zajął się zespół przeszczepiający nerkę. Transplantologia to wyjątkowa dziedzina medycyny. Wymaga współpracy wielu specjalistów i przełamywania granic” - powiedział cytowany w komunikacie prof. Dariusz Janczak z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej, prorektor ds. klinicznych UMW.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i szef Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski podkreślił zaangażowanie przeszło stuosobowego zespołu, dzięki któremu wykonanie tej niesłychanie skomplikowanej procedury była możliwa.

Wyjaśnił, że o powrocie pacjentki do zdrowia zdecydowała nie tylko cała logistyka przygotowania do transplantacji czy sama trudna operacja, ale także opieka pooperacyjna, łącznie z rehabilitacją. Po zabiegu pacjentka spędziła blisko 6 tygodni na oddziale intensywnej terapii, jej nowa nerka nie od razu podjęła pracę. Ze względu na dwunarządową transplantację niełatwo było także dobrać jej odpowiednią immunosupresję. A jednak udało się pokonać wszystkie problemy i darować 54-latce szansę na dalsze życie.

„Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele drobnych rzeczy składa się na sukces. Zabieg, o którym mówimy, jest ukoronowaniem pewnego etapu rozwoju programu transplantacji w USK, ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Wykorzystując potencjał Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i USK będziemy robić dalsze kroki, także w kierunku przeszczepień wielonarządowych” - powiedział cytowany w komunikacie rektor prof. Ponikowski.(PAP)

autor: Roman Skiba

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-4.1°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 16:50
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-06 19:00
miejsce
Klub Nietota, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-07 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany