20 styczeń 2023

Wprowadzamy pilotaż sieci kardiologicznej na Dolnym Śląsku

zdjęcie: Wprowadzamy pilotaż sieci kardiologicznej na Dolnym Śląsku / fot. PAP
fot. PAP
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział wprowadzenie pilotażu sieci kardiologicznej na Dolnym Śląsku. "Chcemy przyspieszyć diagnozowanie pacjenta i bezpośredni kontakt z kardiologiem" - podkreślił Kraska.
REKLAMA

W piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że Dolny Śląsk jest kolejnym po Mazowszu regionem, który zostanie objęty pilotażem krajowej sieci kardiologicznej.

„Choroby układu krążenia w tej chwili wysunęły się na czoło, jeśli chodzi o ilość zgonów w naszym kraju. Dlatego idziemy trochę drogą onkologów, czyli krajowej sieci onkologicznej i rozszerzamy również pilotaż krajowej sieci kardiologicznej o województwo dolnośląskie” - powiedział Kraska.

Wyjaśnił, że jednostką kierującą pilotażem będzie Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, ale na drugim poziomie referencyjności w tym programie będą też dwa szpitale we Wrocławiu (wojewódzki specjalistyczny oraz wojskowy) oraz szpitale w Legnicy i Wałbrzychu.

„Myślę, że włączą się w tę współpracę też lekarze medycyny rodzinnej, bo bardzo nam na tej współpracy zależy, by była owocna. Choroby układu krążenia wymagają bardzo specyficznej i dokładnej diagnostyki, dlatego chcemy by przyśpieszyć ten okres pierwszego kontaktu pacjenta z kardiologiem” - powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że obserwowany pilotaż na Mazowszu potwierdza, że taki kontakt z lekarzem specjalistą udaje się faktycznie przyśpieszyć.

„Także podobnie jak w sieci onkologicznej w pilotażu sieci kardiologicznej pacjent będzie miał swego przewodnika. Ten koordynator będzie go prowadził przez cały okres diagnostyki i leczenia. Będzie umawiał wizyty, wskazywał gdzie może zostać szybko przyjęty, także w momencie, kiedy trafia do lekarza rodzinnego. Pacjent będzie mógł sobie wybrać miejsce, termin, gdzie chce być diagnozowany i leczony” - powiedział Kraska.

Podkreślił, że w programie sieci kardiologicznej chodzi też o to, by po okresie diagnostyki pacjent ponownie wrócił pod opiekę lekarza rodzinnego. „Nie chcemy, aby był pod ciągłą opieką kardiologa. Chcemy, by ta konsultacja, ten dostęp do kardiologa był jak najszybszy, by w tych mementach, gdy tego wymaga ta konsultacja była bardzo szybka” - powiedział Kraska.

Dodał, że analiza pilotażu sieci na Mazowszu pokazuje, że ta ścieżka została skrócona do 2-3 tygodni i jest to zdecydowane ułatwienie dla pacjenta.

Konsultant krajowy ds. kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślił, że wprowadzany na Dolnym Śląsku pilotaż sieci kardiologicznej to część większego programu przyjętego przez rząd w grudniu 2022 roku - Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

„To program zmian w organizacji opieki kardiologicznej, czy szerzej w zakresie medycyny naczyniowej. Zmian dotyczących wprowadzenia nowych metod leczniczych, nowych leków, nowych metod, jeśli chodzi o profilaktykę i prewencję. Te zmiany są zaplanowane na 10 lat, prawie 3 mld zł, ogromny program, który mam nadzieję zmieni sytuację polskich pacjentów, którzy w tej chwili są w grupie tzw. wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego” - powiedział Hryniewiecki.

Przypomniał, że w Polsce wciąż choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów i również jako społeczeństwo mamy w tej kwestii sporo do zrobienia. Chodzi o zdrowy styl życia, odpowiednie odżywianie się, minimalizowanie ryzyka. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
14.3°C
wschód słońca: 05:35
zachód słońca: 18:18
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2024-03-28 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-28 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-02 20:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany