7 listopad 2022

Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć

zdjęcie: Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć / fot. PAP
fot. PAP
Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027 – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ze względu na postępujące starzenie się społeczeństwa priorytetową specjalizacją stała się geriatra.
REKLAMA

W poniedziałek w Warszawie odbywa się VIII Sesja Sprawozdawczo-Wyborcza Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Wziął w niej udział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister mówił, że polskie społeczeństwo się starzeje. "Będziemy mieli w roku 2050 odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia wynoszący 40 proc." – zaznaczył. Dodał, że będzie to ok. 14 mln osób. Poinformował, że blisko 70 proc. ludności w wieku powyżej 60 lat jest dotknięte wielochorobowością. Dlatego – jak mówił – uznano geriatrię za priorytetową specjalizację.

Niedzielski ocenił, że w kolejnych latach będzie rosło zapotrzebowanie na usługi medyczne i leki. Dlatego – jak zapewnił – wydatki rządu na zdrowie będą rosnąć.

"One będą rosnąć do poziomu 7 proc. PKB w roku 2027 i mówimy tutaj o minimalnym poziomie" – przekazał. Zaznaczył, że obecnie ten poziom wydatków przekracza 6 proc. PKB, a 2015 r. – wynosił 4,5 proc. PKB.

Niedzielski powiedział, że rząd stara się też zapewnić odpowiednią liczbę personelu medycznego. Podkreślił, że dano gwarancję medykom, "że będą zarabiali uczciwe pieniądze". Przypomniał o wprowadzeniu rozwiązań ustawowych dotyczących minimalnego wynagrodzenia dla zawodów medycznych, co gwarantuje, że wynagrodzenia będą rosły w tempie wynagrodzeń w gospodarce. Zwrócił też uwagę na postępujące starzenie się personelu medycznego. Rozwiązaniem ma być inwestowanie w nowe kadry. Szef MZ powiedział, że w tym roku akademickim na pierwszy rok studiów lekarskich przyjęto ponad 10 tys. studentów.

Niedzielski mówił też o tym, że polskie kadry medyczne wzmacniają lekarze z zagranicy. Poinformował o podpisaniu w ubiegłym tygodniu trzytysięcznego wniosku o prowadzenie praktyki w Polsce. Najwięcej wniosków pochodziło z Ukrainy i z Białorusi. (PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Karolina Kropiwiec

szz/ kkr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1.8°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany