reklama
kategoria: Zdrowie
13 maj 2025

Zastosowano terapię CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym

zdjęcie: Zastosowano terapię CAR-T u pacjenta z chłoniakiem rozlanym / v20450314
v20450314
53-letni mężczyzna z nawrotowym chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) pomyślnie przeszedł terapię CAR-T w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii we Wrocławiu. Lekarze mają zamiar rozwijać takie spersonalizowane terapie w tym ośrodku.
REKLAMA

W przesłanym we wtorek przez szpital komunikacie poinformowano, że terapię z użyciem produktu Yescarta® (axicabtagene ciloleucel) zastosowano u 53-letniego pacjenta 4 marca bieżącego roku.

Terapia CAR-T polega na pobraniu limfocytów T pacjenta, ich genetycznej modyfikacji w laboratorium w celu „uzbrojenia” w specjalny receptor chimeryczny (CAR), a następnie podaniu ich z powrotem choremu. Zmodyfikowane komórki zyskują zdolność precyzyjnego rozpoznawania i niszczenia komórek nowotworowych. CAR-T to szansa dla chorych, u których standardowe metody, jak chemioterapia, okazały się nieskuteczne.

"Historia pierwszego pacjenta leczonego w DCOPiH terapią CAR-T na DLBCL (produktem Yescarta® - axicabtagene ciloleucel) jest przykładem potencjału tej metody. Mimo wcześniejszych prób leczenia, choroba postępowała. Zastosowanie CAR-T przyniosło obiecujące rezultaty - badania obrazowe potwierdzają dobrą odpowiedź na leczenie. Pacjent opuścił szpital w dobrym stanie już po dwóch tygodniach od infuzji i obecnie czuje się bardzo dobrze" – napisano w komunikacie.

"Wprowadzenie terapii CAR-T do naszego centrum to nie tylko technologiczny krok naprzód. To przede wszystkim otwarcie drzwi do nowych możliwości terapeutycznych dla pacjentów, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji klinicznej" – powiedziała cytowana w komunikacie dr Agnieszka Kuś z Centrum Hematologiczno-Transplantacyjnego DCOPiH.

Ośrodek planuje kontynuować program CAR-T, kwalifikując kolejnych pacjentów. W planach jest również rozszerzenie dostępności terapii komórkowych dla chorych na inne nowotwory układu krwiotwórczego oraz uruchomienie badań klinicznych nad nowymi generacjami tych terapii.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie w Polsce notuje się około 9-10 tys. nowych przypadków chłoniaków.(PAP)

ros/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
9.4°C
wschód słońca: 04:56
zachód słońca: 20:40
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2025-05-17 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-17 17:00
miejsce
ATM Scena na Bielanach, Bielany...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-17 18:30
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-17 18:30
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany