reklama
kategoria: Zwierzęta
25 marzec 2025

Naukowcy badają skuteczność leku na choroby serca psów

zdjęcie: Naukowcy badają skuteczność leku na choroby serca psów / v46925512
v46925512
Naukowcy pracują nad potwierdzeniem bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej innowacyjnego leku, który będzie spowalniał rozwój choroby zastawki mitralnej (MMVD) u psów. To poprawi długość i jakość życia u zwierząt z podzastawkowym zwężeniem aorty (SAS) – podano w komunikacie.
REKLAMA

Rzecznik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska w przesłanym we wtorek komunikacie zaznaczyła, że te oba schorzenia to obecnie najczęściej występujące choroby serca u psów.

„Przedmiotem badań jest rozwój kliniczny związku VS-065, małocząsteczkowego inhibitora metaloproteinaz (MMP) oraz leku +first in class+ modyfikującego proces włóknienia i mogącego opóźnić wystąpienie objawów zastoinowej niewydolności serca w śluzakowatym zwyrodnieniu zastawki mitralnej (MMVD) lub komorowych zaburzeń rytmu serca w leczeniu podzastawkowego zwężenia aorty (SAS)” – napisano w komunikacie.

„Mówiąc wprost, może nam on dać innowacyjny lek do stosowania w chorobach związanych ze zwyrodnieniem zastawki i włóknieniem serca, które z perspektywy epidemiologicznej oraz wpływu na jakość życia w kolejnych fazach choroby stanowią duże wyzwanie terapeutyczne dla branży weterynaryjnej na całym świecie” - powiedziała cytowana w komunikacie prof. Agnieszka Noszczyk-Nowak z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów, kierownik projektu po stronie UPWr.

Wyjaśniła, że ma być to lek, który będzie spowalniał rozwój choroby MMVD oraz poprawi długość i jakość życia u zwierząt z SAS.

Obie choroby: MMVD i SAS są dziś najczęściej występującymi schorzeniami serca u psów. A w niektórych małych rasach np. Cavalier king charles spaniel choroby te są powszechne już po ósmym roku życia, a nawet wcześniej. I to się nie zmieni - wskazano w komunikacie - ponieważ są to zmiany zwyrodnieniowe, a w psów proces starzenia widoczny jest właśnie na zastawce, gdzie pojawiają się guzki. Zastawka się deformuje i przestaje pełnić swoją prawidłową funkcję. Co gorsze, właściciel nie jest tego w stanie zauważyć w początkowej fazie choroby. Kiedy pojawiają się objawy takie jak duszność, szybkie męczenie się lub kaszel, to choroba jest już mocno zaawansowana, a zwierzę skazane jedynie na leczenie paliatywne. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Projekt „Rozwój innowacyjnego inhibitora metaloproteinaz MMP jako pierwszego w swojej klasie leku modyfikującego przebieg MMVD i SAS u psów” został podzielony na kilka zadań badawczo-rozwojowych. To m.in. badanie mechanizmu działania farmakologicznego cząsteczki VS-065 leku w modelu komórkowym procesu włóknienia in vitro i w próbkach biologicznych oraz przygotowanie leku, a potem badanie kliniczne tego leku.

Za fazę laboratoryjną odpowiedzialny jest zespół prof. Lilianny Kiczak z Katedry Biochemii i Biologii Molekularnej. Za badania kliniczne - zespół prof. Agnieszki Noszczyk–Nowak.

„Nasza faza rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku. Tabletkę będziemy podawać psom z chorobą zastawki mitralnej, co oznacza, że badanie będzie przeprowadzane na modelu naturalnym, czyli psach pacjentach pracowni kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów” - powiedziała prof. Noszczyk-Nowak.

Projekt realizuje konsorcjum przemysłowo-naukowe: spółka Vasa Therapeutics Sp. z o.o. oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Został on dofinansowany kwotą blisko 15 mln zł w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, a dla uczelni przypadło z tej puli ponad 3,2 mln zł.(PAP)

ros/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
1.5°C
wschód słońca: 06:13
zachód słońca: 19:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2025-04-06 13:00
miejsce
Hotel Ibis Styles Wroclaw Centrum,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-06 16:00
miejsce
Aula Leopoldina, Wrocław, Pl....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-06 17:00
miejsce
Dom Kultury Bakara, Wrocław, Różana 4
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-06 18:00
miejsce
Hotel Ibis Styles Wroclaw Centrum,...
wstęp biletowany