10 luty 2021

Smog w Polsce: zła i bardzo zła jakość powietrza w wielu miastach

zdjęcie: Smog w Polsce: zła i bardzo zła jakość powietrza w wielu miastach / fot. PAP
fot. PAP
W wielu miastach w kraju m.in. w Szczecinie, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach czy Kaliszu jakość powietrza jest zła lub bardzo zła. Mieszkańcom tych miast zaleca się unikanie wychodzenia na zewnątrz - informuje w środę Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
REKLAMA

Bardzo zła jakość powietrza - jak wynika z danych GIOŚ - jest obecnie w Szczecinie, Raciborzu, Radomsku Wodzisławiu Śląskim, Przemyślu, Pabianicach, Kaliszu, Katowicach, Zgierzu, Sierpcu, Pleszewie, Łasku, Łodzi, Lublińcu i Cieszynie. Oznacza to, że w tych miastach dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 µg/m3.

Zła jakość powietrza występuje m.in. w Poznaniu, Brzegu, Kielcach, Otwocku, Katowicach, Żywcu, Rybniku, Kędzierzynie-Koźlu Ustroniu, Warszawie, Siedlcach, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Koninie, Gliwicach, Toruniu, Zabrzu, Kościerzynie, Mosinie, Olkuszu, Konstancinie-Jeziorna, Zakopanem, Kutnie, Środzie Śląskiej.

Oznacza to, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść tam od 110,1-150 µg/m3.

"Do złej jakości powietrza przyczyniają się bardzo niskie temperatury w ostatnich dniach, brak wiatru i dogrzewanie domów węglem" - powiedział w środę PAP zastępca naczelnika Wydziału Zarządzenia Kryzysowego i Spraw Obronnych w Kaliszu Dominik Kałużny.

W związku z taką sytuacją wydziały zarządzenia kryzysowego urzędów zagrożonych smogiem miast apelują do mieszkańców o pozostanie w domach, unikania intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz. Nie wolno wietrzyć pomieszczeń, nie jest zalecanie palenie w kominku.

O zachowanie ostrożności szczególnie prosi się kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi, osoby starsze i chore oraz ozdrowieńców.

"Szczególnie narażone na utratę zdrowia, z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza, są osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca (zwłaszcza niewydolność serca, chorobę wieńcową), układu oddechowego (np. astmę), nowotwory" – powiedział Kałużny.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Osoby z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Podobne objawy mogą też wystąpić u osób zdrowych.

Bardzo dobra jakość powietrza w Polsce jest w Augustowie i Suwałkach. Na pozostałych obszarach kraju jakość powietrza określona jest jako dobra, umiarkowana i dostateczna. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wrocław
-1°C
wschód słońca: 07:34
zachód słońca: 16:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Arka im. Renaty Jasińskiej,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 17:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
FAMA Centrum...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
CENTRUM KULTURY AGORA, Wrocław,...
wstęp biletowany