Finanse artykuł sponsorowany
5 lipiec 2021

Dotacje na fotowoltaikę: ruszył Mój Prąd 3.0 - jak się zgłosić?

fot. nadesłane
Od 1 lipca 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejny nabór do programu wsparcia dla przyszłych prosumentów - Mój Prąd. W naszym regionie w poprzednich edycjach skorzystały na tym tysiące rodzin, które uruchomiły własne przydomowe instalacje fotowoltaiczne i dziś cieszą się minimalnymi rachunkami za prąd i ogrzewanie domu.
Jak zgłosić się do programu Mój Prąd 3.0 i pozyskać dotacje na fotowoltaikę? Kto i ile może zaoszczędzić?

Mój Prąd 3.0: dla kogo dotacje na fotowoltaikę?

Do tej pory dotacje z programu Mój Prąd otrzymało 220 000 prosumentów, a łącznie w Polsce jest uruchomionych blisko 500 000 instalacji fotowoltaicznych. Boom na fotowoltaikę trwa i coraz więcej osób stara się uzyskać takie dofinansowania. Na szczęście na to zapotrzebowanie odpowiada ustawodawca, rozwijając energetykę prosumencką w Polsce. Między innymi dzięki takim akcjom jak Mój Prąd.

Z programu Mój Prąd mogą skorzystać tylko osoby fizyczne (nie firmy), które planują założyć mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW i chcą produkować energię na własne potrzeby. Typowa przydomowa instalacja bez problemu zmieści się w tym zakresie i w wymaganiach projektu. Co ważne, aby dostać tę dotację, Twoja instalacja nie może być dotowana z innego programu wsparcia. Jedna instalacja PV = jeden system dotacji.

Mój Prąd 3.0: ile można zaoszczędzić?

W najnowszej trzeciej edycji programu Mój Prąd 3.0 można starać się o dotacje na fotowoltaikę w wysokości 3000 złotych - maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych w całej inwestycji. Do tego dochodzi ulga termomodernizacyjna, dzięki której możesz odliczyć nawet 53 000 złotych kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego. Łącznie robi się już z tego spora kwota, która znacząco przyspieszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę. Ten następuje mniej więcej po 6 latach od montażu paneli.

Zgłoszenia do Mój Prąd 3.0: kiedy? Im szybciej, tym lepiej!

Pamiętaj, że na rozpatrzenie wniosku i całą procedurę przyznania dotacji czeka się nawet 6-7 miesięcy. I to przy założeniu, że wniosek nie zawierał żadnych błędów. Pula pieniędzy w programie Mój Prąd 3.0 ma swoje ograniczenia - dokładnie 52 mln złotych. Teoretycznie nabór trwa do 22.12.2021 r., ale jest ogromna szansa, że środki skończą się o wiele wcześniej. Dlatego jeśli chcesz montować fotowoltaikę, to zajmij się tym już teraz.

Nowy system rozliczeń prosumentów - pospiesz się, aby wszystko było na “starych” zasadach

Do tego w najbliższych latach planowane są zmiany w systemie rozliczania prosumentów. Na gorsze. Według ekspertów nowe zasady rozliczeń sprawią, że rachunki za prąd producentów i konsumentów energii w skali roku zwiększą się nawet o 1000 złotych. Jest na to sposób. Jeśli zaprojektujesz i uruchomisz własną instalację fotowoltaiczną przed zmianami, przez najbliższe 15 lat będziesz rozliczać się “po staremu”. Dodatkowe 15 000 PLN w kieszeni? Brzmi świetnie.

Jak pozyskać dotacje na fotowoltaikę?

Bez wychodzenia z domu. Wnioski o dotację na fotowoltaikę w ramach Mój Prąd 3.0 można składać jedynie elektronicznie przy użyciu podpisu zaufanego lub e-dowodu na stronie mojprad.gov.pl Nie ma już możliwości składania papierowych wniosków - te będą odrzucane przez NFOŚiGW.

Czy muszę składać wniosek o dotację na fotowoltaikę osobiście?

Nie musisz robić tego samodzielnie i ryzykować, że popełnisz jakieś błędy formalne, które przesuną Cię na koniec kolejki po dotacje. Możesz skonsultować treść wniosku z ekspertami Stilo Energy Masz wtedy pewność, że od strony formalnej wszystko będzie wypełnione perfekcyjnie.

Stilo Energy to jedna z największych polskich firm fotowoltaicznych, notowana na GPW, która uruchamia miesięcznie ponad 500 instalacji PV w całym kraju. Także w naszych okolicach. Przy tak skomplikowanych projektach i formalnościach warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W tym przypadku metoda “zrób to sam” może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Kliknij tutaj i umów się na bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę z ekspertem Stilo Energy. Za darmo otrzymasz profesjonalny audyt energetyczny, kompleksową wycenę i projekt instalacji fotowoltaicznej, a także wsparcie w zakresie pozyskiwania dotacji na fotowoltaikę. Brzmi jak plan? Nie zwlekaj i dołącz do grona setek tysięcy prosumentów w Polsce, którzy oszczędzają na energii elektrycznej od lat!
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany