Finanse artykuł sponsorowany
26 kwiecień 2022

Od niedawna we Wrocławiu działa ponad 100 nowych bitomatów! Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

fot. nadesłane
Nie każdy wie, że od niedawna we Wrocławiu pojawiło się ponad 100 nowych bitomatów. Mowa o urządzeniach, które służą do wymiany kryptowaluty na gotówkę (lub odwrotnie). Wrocławianie coraz chętniej korzystają z takich urządzeń i jak widać mają do nich coraz większy dostęp, dlatego wychodząc temu zagadnieniu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy garść podstawowych informacji na temat bitomatów.

Ponad 100 bitomatów na terenie Wrocławia

Bitomat jest podobnym urządzeniem do tradycyjnego bankomatu. Różni się przede wszystkim tym, że obsługuje kryptowaluty. Historia urządzeń tego typu nie jest wyjątkowo krótka, gdyż pierwsze bitomaty pojawiły się niemal 9 lat temu (w 2013 roku) w Vancouver. Z kolei pierwszy bitomat we Wrocławiu pojawił się już w 2014 roku. Mimo, że na Wrocławskich ulicach tego typu urządzenia stoją już od wielu lat to było ich bardzo mało. Dzięki usłudze Egera ATM można korzystać z urządzeń sieci SkyCash. W efekcie obecnie w samej stolicy Dolnego Śląska można znaleźć ponad 100 takich urządzeń.

Co ciekawe, najwięcej bitomatów znajduje się w Stanach Zjednoczonych (około 32 000 urządzeń). Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest… Polska. Dzięki usłudze ATM Egera nad Wisłą działa ponad 3200 bitomatów (poza tym w Polsce działa wiele innych bitomatów, które są obsługiwane przez innych operatorów). Tylko dzięki usłudze ATM Egera w każdym powiecie jest zlokalizowany co najmniej jeden bitomat!

Jak skorzystać z nowych bitomatów?

Bitomaty pozwalają na wymianę kryptowalut na gotówkę oraz wymianę gotówki na kryptowaluty. Cała transakcja jest wyjątkowo wygodna. Żeby odebrać gotówkę z bitomatu wystarczy na stronie atm.egera.com wpisać jaką ilość BTC chcemy zamienić na złotówki oraz podać numer telefonu. Następnie należy przesłać środki na wygenerowany unikalny adres BTC. Gdy transakcja przejdzie pomyślnie na telefon przyjdzie kod SkyCash (zazwyczaj trwa to maksymalnie 15 minut). Żeby zrealizować kod SkyCash w postaci wypłaty gotówki wystarczy skorzystać z jednego z 104 bitomatów, które są zlokalizowane na terenie Wrocławia. Dokładne lokalizacje bitomatów można znaleźć na https://atm.egera.com/wroclaw.

W niektórych bitomatach, które działają „dwustronnie” możliwy jest zakup Bitcoina. W tym celu wystarczy na ekranie bitomatu podać adres swojego portfela kryptowalutowego (można to zrobić poprzez zeskanowaniu kodu QR). W następnym kroku wystarczy wybrać kwotę za jaką chcemy kupić BTC i wprowadzić do podajnika odpowiednią ilość gotówki (w banknotach o nominale 100zł). Po zatwierdzeniu transakcji, wystarczy kilkanaście minut by środki trafiły na wybrany portfel. Czas ten czasami może się nieznacznie wydłużyć, gdy sieć jest mocno obciążona. Niemniej jednak jest to wyjątkowo prosty i wygodny sposób na zakup Bitcoina. 

Jakie są korzyści dają bitomaty?

Korzystanie z bitomatów jest wygodne, bezpieczne i szybkie. Wymiana kryptowalut na złotówki z reguły nie zajmuje więcej niż 10 minut. Poza tym, użytkownicy cenią sobie anonimowość (do 4500zł) oraz niskie prowizje. Bitomaty to znakomite rozwiązanie z którego niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę. Czasami można się także spotkać ze stereotypami sugerująjącymi, że korzystnaie z bitomatu jest czymś skomplikowanym. Wbrew tym stereotypom, wypłata gotówki z bitomatu nie jest dużo bardziej skomplikowana od zwykłej wypłaty środków z rachunku bankowego. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
16.4°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:47
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-05-25 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-25 20:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-26 19:00
miejsce
Synagoga Pod Białym Bocianem,...
wstęp biletowany