11 czerwiec 2021

Restauratorzy z Łodzi: może podczas EURO uda się odrobić straty z pandemii

fot. PAP
W piątek wieczorem na Piotrkowskiej w Łodzi i w wielu innych miejscach miasta rozpoczęto nie tylko świętowanie rozpoczynającego się weekendu, ale otwarto także sezon sportowy. Ruszają Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2020, które z powodu pandemii opóźniono o rok.
REKLAMA

Na reprezentacyjnej ulicy Łodzi są miejsca, gdzie można oglądać mecze, a Piotrkowska reklamuje się, jako najdłuższa strefa kibica w Polsce. Nie tylko jednak tam właściciele barów, pubów i restauratorzy spodziewają się dużych zysków związanych ze zwiększonym ruchem podczas EURO.

W lokalu gastronomicznym na dużym łódzkim blokowisku – jak przekazali klienci - już od późnego popołudnia prawie wszystkie miejsca były zajęte. Lokal wypełniały dźwięk z ogromnego telewizora i głośne rozmowy kibiców.

"Największym problemem naszej branży są opłaty licencyjne za transmisje meczów" – powiedział PAP właściciel lokalu, który nie chciał ujawnić swojego nazwiska. "Liczę na spory zysk, głównie ze sprzedaży piwa, choć kibice zamawiają też przekąski" – wyjaśnił. "Może podczas EURO uda się odrobić straty z pandemii" - dodał.

W centrach handlowo-rozrywkowych w Łodzi menedżerowie lokali gastronomicznych martwią się o przestrzeganie przepisów sanitarnych. "Musimy pamiętać o dezynfekcji i pilnować porządku, a klienci są po prostu spragnieni sportowych emocji. I piwa" – wyjaśnił jeden z pracowników strefy kibica w centrum Manufaktura.

Na Piotrkowskiej najmniej lokali włączonych oficjalnie przez miasto do "najdłuższej strefy kibica w Polsce"” zlokalizowano na odcinku tej ulicy od Placu Wolności do zbiegu ulic Zielonej i Narutowicza. Jest tam tylko jedna restauracja umieszczona przez urząd na specjalnej mapie punktów gastronomicznych z miejscem do kibicowania, chociaż mecze EURO można obejrzeć też w innych lokalach na tym odcinku "Pietryny".

Czym dalej na południe najsławniejszej ulicy Łodzi, stref kibica jest coraz więcej. Od 19.30 w piątek dużo miejsc było już zajętych lub zarezerwowanych. "Dzisiaj na Piotrkowskiej będzie tradycyjny, piątkowy +Armagedon+, ale i szaleństwo meczowe, bo jest sporo kibiców. Chyba najwięcej sprzedamy piwa i innego alkoholu" – przewidywała pani Katarzyna, kelnerka w jednej z restauracji serwującej m.in. dania kuchni międzynarodowej.

Sporo kibiców jest też w mniejszych lokalach przy śródmiejskich ulicach. Jeden ze współwłaścicieli baru z kuchnią Bliskiego Wschodu powiedział, że nie będzie łamał polskich przepisów licencyjnych dotyczących transmisji meczów. "W moim telewizorze będzie tylko satelitarny kanał sportowy po arabsku. Tam też będą mecze. Także spotkania z udziałem Polaków" – zapewnił. "Obraz jest przecież uniwersalny, a jak ktoś nie zrozumie komentarza pomogę" – mówił.

Zarządzający barem piwnym na Starych Bałutach w Łodzi przewiduje, że podczas EURO potroi obroty. "Tyle straciłem na pandemii, że muszę mieć na to nadzieję" – podkreślił. "Dostaliśmy pieniądze z rządowej tarczy, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Kolega ze Śródmieścia mówił, że miasto wprowadziło tylko symboliczne obniżki na lokale użytkowe i tylko przez kilka miesięcy. Trzeba jednak, jakoś dawać sobie radę" – podsumował.(PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-08-25 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-27 20:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-29 18:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-05 15:00
miejsce
STATEK RUSAŁKA, Wrocław, PRZYSTAŃ...
wstęp biletowany