29 lipiec 2022

Kobiecość nie jest niepełnosprawna

fot. nadesłane
Kobiety niepełnosprawne są widziane jako mniej atrakcyjne, co wpływa destrukcyjnie na postrzeganie ich kobiecości i atrakcyjności. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa oraz samych kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnością, że kobiecość nie jest niepełnosprawna. Każde ciało jest atrakcyjne, a sam fakt posiadania niepełnosprawności, nie powoduje automatycznie utraty kobiecości.
REKLAMA
KOBIECOŚĆ NIE JEST NIEPEŁNOSPRAWNA  #WPELNIKOBIECA – to hasło wystawy, prezentowanej przy ulicy Świdnickiej, przygotowanej przez Fundację Para-NORMAL Activity oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Pomysł projektu zrodził się już dawno, w związku z różnymi wydarzeniami, które mnie jako kobietę niepełnosprawną i moje koleżanki spotykają na co dzień. Kobiety bez względu na swoją sprawność podlegają ogromnej presji wyglądu, zachowania i oceny. Wpadają w wir kompleksów i niskiej samooceny. Niepełnosprawne kobiety przedstawiane są jako bierne zależne i słabe oraz niezdolne do odgrywania społecznie akceptowanych ról. Te stereotypy sprawiają, że dużo trudniej jest pogodzić się ze swoją niepełnosprawnością, adaptację, a w konsekwencji - poczucie spełnienia – mówiła inicjatorka wystawy Judyta Pożerniuk, prezes Fundacji Para-NORMAL Activity.

5 niepełnosprawnych kobiet wzięło udział w niezwykłej sesji fotograficznej. Zostały sfotografowane w 3 symbolicznych wrocławskich miejscach - Bulwar Dunikowskiego, Hydropolis oraz Hali Ludowej. Wynikiem sesji jest 10 zdjęć – po 2 zdjęcia każdej kobiety.  Jedno z atrybutem niepełnosprawności (wózek, laska), drugie bez nich – na których niepełnosprawność nie jest widoczna. Zdjęcia prezentowane na wystawie, umieszczone są naprzeciwko siebie, jak w obliczu lustrzanym. W ten sposób pokazujemy, że kobiecość jest w każdej kobiecie, że kiedy zabierzesz wózek, czy laskę itp. to po prostu zostaje kobieta. Wystawa rozpoczyna dyskusję o kobiecości. O roli kobiet. O dobrych relacjach z samą sobą.

Jesteśmy na półmetku Roku Dobrych Relacji a ta wystawa doskonale wpisuje się w to co robimy we Wrocławiu. Tworzymy miasto otwarte, miasto, w którym każdy może poczuć się dobrze i pięknie. Dziś wystawa prezentowana jest na ulicy Świdnickiej, ale jesienią rozpocznie podróż po całym mieście – podkreślała Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Nową ambasadorką  Roku Dobrych Relacji i akcji #WPELNIKOBIECA została aktorka - Aleksandra Hamkało. 

Jestem dumna, że mogę być ambasadorką kobiecej odsłony Roku Dobrych Relacji. Drogi do odkrywania kobiecości są bardzo różne- pokonywanie kompleksów wynikających z nadwagi czy niedowagi. Te drogę pokonujemy na własnych nogach i na wózku, a wszystkie jesteśmy po prostu kobietami, pięknymi kobietami – mówiła Aleskandra Hamkało, ambasadorka Roku Dobrych Relacji.


Sesję zrealizowały:
  • Zdjęcia -  Katarzyna  Choma, profesjonalny fotograf,
  • Stylizacja - Joanna Głowacka stylistka i właścicielka agencji modelek SPOT managment oraz modeli dojrzałych: Evergreen Models,
  • Wizaż - Aleksandra Kołakowska. 
  • Film z backstage’u zrealizował i zmontował: Krzysztof Sandomierski z OliFilm.

Uczestniczki  sesji:
  • Magdalena Orłoś – Pedagog specjalny, szkoleniowiec Fundacji Katarynka w obszarze dostępności kultury, prowadzi fanpage Gotowanie w Ciemno. Urodzona w Przemyślu, we Wrocławiu mieszka kilkanaście lat.
  • Anna Kwiatek – Z wykształcenia Politolog, pracuje jako analityk internetowy/operator danych. Pochodzi z Kamiennej Góry, od dwóch lat mieszka we Wrocławiu z ukochanym kotem i psem.
  • Monika Szymańska – matka na pełen etat, szczęśliwa żona i świetna pływaczka, pochodzi z Wrocławia, a obecnie mieszka w Legnicy.
  • Karolina Chorągwicka – świeżo upieczony magister inżynier dietetyki, fanka tenisa i siatkówki, rozwija własną działalność związaną z tym tematem. Mieszka w Modliszewie koło Wałbrzycha.
  • Martyna Mucha –Kibicka Śląska, mama Janka i szczęśliwa żona. Mieszka we Wrocławiu. Pracuje i udziela się społecznie.
To początek ruchu/inicjatywy #WPEŁNIKOBIECA. Fundacja Para-NORMAL Activity chce realizować kolejne edycje sesji. Wystawa będzie prezentowana do 16 sierpnia 2022
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
17.7°C
wschód słońca: 05:29
zachód słońca: 20:25
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2022-08-09 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-08-10 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany
kiedy
2022-08-11 18:00
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-08-11 20:00
miejsce
Vertigo Jazz Club &...
wstęp biletowany