We Wrocławiu powstały. Przystanki Ciepła

fot. nadesłane
Przystanki Ciepła – miejsca, w których można się ogrzać, wypić ciepłą herbatę czy poczytać książkę. 1 grudnia zacznie działać 17 ogólnodostępnych miejsc w różnych częściach miasta, by wesprzeć osoby, których mogą dotknąć skutki kryzysu energetycznego. Jednocześnie Przystanki Ciepła dają możliwość zapoznania się z ofertą animacyjno-kulturalną Wrocławia.
REKLAMA
Nadchodząca zima grozi zjawiskiem tzw. ubóstwa energetycznego. To właśnie osoby o najniższych dochodach i z niepełnosprawnościami, a także seniorzy mogą najbardziej odczuć skutki nadchodzącego kryzysu energetycznego.

Traktujemy te miejsca jako trochę takie „czujniki”, dzięki Przystankom Ciepła będziemy wiedzieć jak kształtuje się sytuacja, będziemy monitorować te miejsca. Będziemy sprawdzać czy mieszkańcy z nich korzystają. Co najważniejsze, jeśli by się okazało, że sytuacja kryzysowa rozwinie się, jeśli będzie coraz więcej osób potrzebujących pomocy – to jesteśmy w stanie ten system rozwinąć, tworzyć kolejne miejsca, kolejne przestrzenie - mówi Bartłomiej Świerczewski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych

„Przystanki Ciepła” zostały utworzone w filiach bibliotek, Centrach Aktywności Lokalnej, instytucjach kultury, dziennych domach pomocy społecznej czy placówkach fundacji. To wyznaczone, ciepłe i przyjazne miejsca oferujące ciepłą herbatę, możliwość poczytania książki czy gazety.

Jeden z Przystanków Ciepła znajduje się właśnie u nas w Sektorze 3.To jest miejsce, gdzie możemy wspólnie spędzić czas, integrować się. Być może te osoby, które przyjdą się zagrzać - zainteresują się także działalnością społeczną i będą chciały uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych na miejscu – mówi Grzegorz Tymoszyk, koordynator Sektor 3.

Osoby przebywające w Przystanku będą miały możliwość kontaktu z opiekunem miejsca. Dodatkowo, w razie potrzeby, wsparcia udzielą także pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy Zespołów Terenowej Pracy Socjalnej (we Wrocławiu istnieje siedem takich zespołów) będą współpracowali z koordynatorami Przystanków Ciepła, głównie w przypadku osób wymagających szczególnego zaopiekowania i wsparcia.

Pracownicy socjalni MOPS-u będą w kontakcie z operatorami Przystanków Ciepła. Będą stale odwiedzać te miejsca, będą też pomagać koordynatorom tych miejsc, by - jeśli będzie potrzeba - zareagować w sytuacjach trudnych, czy kryzysowych – mówi Michał Szydłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

17 „Przystanków Ciepła” zaczyna swoje funkcjonowanie 1 grudnia. Jeśli taka forma pomocy będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców, miasto ma przygotowane kolejne, rezerwowe miejsca

Przystanki Ciepła” to pomysł wrocławskiej Lewicy realizowany wspólnie z miastem i za to dziękuję. Mam nadzieję że zima będzie łagodna i mieszkańcy nie będą ich potrzebowali - ale  chcemy być gotowi – mówi Dominik Kłosowski, Radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Każdy z „Przystanków Ciepła” będzie funkcjonował w oparciu o regulamin. W punkcie nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu. Obowiązuje też zakaz jego wnoszenia i spożywania. Każda osoba przebywająca w Przystanku Ciepła zobowiązana jest do przestrzegania regulaminu. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wrocław
-1.3°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 16:54
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2023-02-08 19:15
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 18:00
miejsce
WędrówkiPub, Wrocław, ul. Podwale...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Wrocławski Teatr Współczesny im....
wstęp biletowany