8 lipiec 2021

Tatrzański PN: nie zamierzamy wykupywać Doliny Chochołowskiej

fot. PAP
Tatrzański Park Narodowy nie zamierza wykupywać od należących do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi terenów w Dolinie Chochołowskiej – powiedział PAP w czwartek dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Szymon Ziobrowski. Temat wykupu pojawił się na sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
REKLAMA

"Wykup Doliny Chochołowskiej nie był nigdy brany pod uwagę i nie prowadzimy z nikim takich rozmów oraz nie analizujemy tej kwestii" – wyjaśnił Ziobrowski.

Temat wykupu przez TPN terenów leżących w Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Lejowej pojawił się na wtorkowej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Podczas obrodów komisji padło pytanie o możliwość i koszty wykupu terenów w Dolinie Chochołowskiej.

Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska wyjaśniała, że obecnie wykup gruntów przez parki narodowe odbywa się na zasadzie dobrowolności sprzedającego, jednak posłom przysługuje inicjatywa legislacyjna i jeżeli posłowie uznaliby, że w parkach narodowych warto byłoby doprowadzić do wywłaszczania ludzi, to mogą takie działania wprowadzić. Mając na uwadze przywiązanie górali do swoich ziem. osobiście Golińska nie zaleca takich działań.

Wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Filip Zięba wyjaśniał podczas obrad komisji, że Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie obejmuje przestrzeń 2 tys. 200 hektarów w Dolinie Chochołowskiej i Lejowej i ponad 800 hektarów poza granicami Parku Narodowego. Do Wspólnoty należy 2 tys. 200 uprawnionych.

Zięba zwrócił uwagę, że historia Wspólnoty Leśnej zaczyna się w roku 1821, kiedy to górale wykupili lasy i grunty w Dolinie Chochołowskiej, które przed zaborami były królewszczyznami. Ponieważ chłopi formalnie nie mogli być właścicielami ziemskimi, w ich imieniu zakupu dokonał miejscowy ksiądz na swoje nazwisko. Po wielu latach sporu Sąd Najwyższy w Wiedniu w 1867 r. przyznał te grunty chłopom, którzy utworzyli Wspólnotę Leśną. Po utworzeniu TPN w 1955 r. górale zostali wywłaszczeni i po latach sporów w 1983 r. ponownie odzyskali swoja własność.

Zięba zwrócił uwagę, że przez te wszystkie lata na terenie Wspólnoty Leśnej nie powstała żadna infrastruktura, drogi, budynki czy też wyciągi narciarskie, co ma świadczyć o dobrym gospodarowaniu. Wspólnota działa w oparciu o zadania ochronne przyrody i w oparciu o uproszczony plan urządzenia lasu, który jest opiniowany przez Tatrzański Park Narodowy.

Dodał on także, że teren Siwej Polany przy wejściu do Doliny Chochołowskiej, gdzie powstają prywatne szałasy, stragany i atrakcje turystyczne, to teren nie wchodzący w skład Wspólnoty Leśnej, a działają tam prywatni przedsiębiorcy.

Wicedyrektor dodał, że prób wywłaszczenia wspólnoty było już w historii kilka.

"To jest cenna i kulturowo związana z tym terenem instytucja, także na razie nie ma mowy o wykupieniu gruntów w Chochołowskiej" – zakończył Zięba. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-23 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany