Ubezpieczenia artykuł sponsorowany
16 listopad 2020

Ubezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?

fot. nadesłane
OC to obowiązkowa polisa, którą musi posiadać każdy pojazd mechaniczny. Nawet gdy zamierzasz użytkować auto tylko przez krótki czas, musisz wykupić ubezpieczenie. Standardowo obowiązuje ono przez 12 miesięcy, jednak regulacje prawne przewidują odstępstwa od tej normy. Zobacz, kto może skorzystać z OC na pół roku i jaki to ma wpływ na zakres ochrony pojazdu.
Czym jest OC krótkoterminowe?

Standardową umowę z ubezpieczycielem zawiera się na okres nie krótszy niż 12 miesięcy. W zależności od warunków obowiązujących w danej firmie, masz możliwość rozłożenia płatności na 2 lub 4 raty. Mimo wszystko jesteś zobowiązany w całości opłacić polisę na cały rok, nawet gdy nie będziesz jej potrzebował przez tak długi okres. W ustawie o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, ubezpieczeniach obowiązkowych oraz w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych istnieją jednak zapisy, które umożliwiają zawarcie umowy na czas krótszy niż 12 miesięcy.

Krótkoterminowe OC może trwać nie mniej niż 3 miesiące, a regulacje prawne jasno określają, kto może skorzystać z takiej możliwości. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku okres obowiązywania ubezpieczenia nie będzie miał wpływu na jego zakres. Krótkoterminowo ubezpieczony pojazd będzie podlegał takiej samej ochronie, co w przypadku umowy zawartej na 12 miesięcy. Trzeba tylko pamiętać, że takie OC nie odnawia się automatycznie tak jak jest to w przypadku standardowego ubezpieczenia. Musisz więc pilnować, aby nie został przekroczony termin obowiązywania polisy.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?

Wyżej wymienione ustawy precyzują, kto i w jakich sytuacjach ma możliwość wykupienia OC z krótszym okresem obowiązywania. Według zapisów, ubezpieczenie w niestandardowym wymiarze czasu obowiązywania dotyczy właścicieli pojazdów:
 
  • Zarejestrowanych czasowo;
  • Zarejestrowanych za granicą i sprowadzonych na terytorium Polski. Dotyczy to sytuacji, gdy nie było możliwości wydania Zielonej Karty lub auto nie miało wykupionej ważnej polisy;
  • Pojazdów wolnobieżnych, których prędkość nie przekracza 25 km/h. Do tej grupy nie zaliczają się ciągniki i pojazdy rolnicze;
  • Historycznych, które zostały uznane za zabytkowe lub unikatowe i posiadają stosowne dokumenty potwierdzające ten stan.

Ponadto oprócz osób fizycznych z prawa do krótszego OC mogą skorzystać podmioty uprawnione do przeprowadzania jazd testowych. Dotyczy to również właścicieli komisów, którzy mogą zarejestrować samochód na czas nie krótszy niż 30 dni.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na pół roku?

Koszt krótkoterminowej polisy wyliczany jest na podstawie parametrów pojazdu oraz sytuacji właściciela. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie same czynniki co w przypadku standardowego OC. Wielkość auta, doświadczenie kierowcy czy sposób użytkowania pojazdu, będą więc miały wpływ na ocenę ryzyka. To przekłada się na wysokość składki, dlatego bez takich informacji nie można określić dokładnej ceny. Chcąc wyliczyć ubezpieczenie oc online, można wykorzystać kalkulator internetowy, w którym samodzielnie sprawdzisz, ile wyniesie zawarcie polisy na pół roku. Różnice w stawkach u poszczególnych ubezpieczycieli mogą być spore, dlatego warto porównać ze sobą kilka ofert. W przypadku ubezpieczenia OC zakres ochrony wszędzie jest taki sam, dlatego głównym kryterium wyboru powinna być jak najniższa cena.

Gdzie kupić OC na pół roku?

Krótkoterminowe ubezpieczenia ma w swojej ofercie większość firm. Aby wykupić taki produkt możesz skontaktować się z agentem, udać się do biura ubezpieczeniowego lub nabyć OC online. Najprostszym a zarazem najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowej porównywarki.

Możesz w niej przeanalizować oferty poszczególnych towarzystw, które dobierane są indywidualnie na podstawie formularza. Po wybraniu polisy wystarczy, że złożysz wniosek online i zdalnie załatwisz niezbędne formalności. Możesz w ten sposób zaoszczędzić, gdyż ceny takich OC są zwykle sporo niższe, gdyż nie są do nich doliczone koszty prowizji dla pośrednika.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
dolnośląskie
63266
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-02-07 20:00
miejsce
A2 Centrum Koncertowe, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-11 20:00
miejsce
Zaklęte Rewiry, Wrocław, Krakowska...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-16 19:00
miejsce
Hala Orbita, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-06 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Radia Wrocław,...
wstęp biletowany