22 lipiec 2021

Ważne, by tworzyć w miastach miejsca, w których natura i kultura będą ze sobą współgrały

Dla mnie niezwykle ważne jest, by tworzyć w naszych miastach miejsca spokoju, w których natura i kultura będą ze sobą współgrały, by było jak najwięcej parków, zieleni - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Grajewie (woj. podlaskie).
REKLAMA

Szef rządu podczas pobytu na Podlasiu odwiedził Grajewo, gdzie rewitalizowany jest rynek.

"Mamy coraz więcej wspaniałych miejsc, w których mieszkańcy mogą spotkać się, porozmawiać, odpocząć. Takim miejscem jest Park Solidarności, w którym tu nie tak dawno temu byłem z panem burmistrzem, panem posłem (Adamem Andruszkiewiczem- PAP). Ale takim miejscem też będzie Plac Niepodległości i cała ta okolica, w której teraz się znajdujemy - bijące serce Grajewa" - mówił premier.

Podkreślił, że jest dla niego niezwykle ważne, by tworzyć w miastach "miejsca spokoju, miejsca, w których natura i kultura będą ze sobą współgrały, gdzie będzie jak najmniej, a najlepiej wcale, betonozy, gdzie będziemy mieli jak najwięcej parków, zieleni".

Ważna jest - zaznaczył - "harmonia między naturą i kulturą" i "to, byśmy mogli my wszyscy, mieszkańcy Polski, Polacy, mieszkać, pracować kształcić się, żyć tam, gdzie się urodziliśmy".

Według premiera, przed Grajewem rysuje się wspaniała przyszłość. "To, jak wspólnie pięknie dbają tu parlamentarzyści PiS, razem z pochodzącym stąd panem Adamem Andruszkiewiczem, który jest też dobrym duchem Grajewa, pan burmistrz, zaangażowani mieszkańcy, którzy z determinacją zmieniają Grajewo, to coś przepięknego. Wiem, jak ważne są inwestycje infrastrukturalne, rozmawialiśmy o nich z panem burmistrzem, nowe miejsca pracy" - dodał Morawiecki.

Kancelaria premiera podała, że z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inwestycję przebudowy reprezentacyjnej części rynku w Grajewie przeznaczono 4 mln zł.

Andruszkiewicz dziękował za dbanie przez rząd o rozwój Polski lokalnej, powiatowej, co - jak mówił - widać na przykładzie Grajewa i innych miast Podlasia. "Widać ten rozwój zrównoważony. Absolutnie nie jest tak, jak za czasów naszych poprzedników, że środki finansowe, rządowe są kierowane tylko do wielkich aglomeracji, do miast które są położone w centrach województw" - mówił.

Stwierdził, że w czasach transformacji mieszkańcy województwa podlaskiego nawet nie marzyli, że "w tych okolicach będą takie inwestycje, że będziemy obserwować budowę dróg ekspresowych, że będziemy robić rewitalizację centrów miast, że będzie powstawał przemysł i nasze przedsiębiorstwa będą tak mocno wspierane".

Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski podkreślał, że po latach zaniedbań wiele budynków w mieście jest rewitalizowanych. "Z niecierpliwością oczekujemy na Polski Ład, na to co mamy przed sobą. Jesteśmy do tego bardzo mocno przygotowani i czekamy, aby pójść w upiększanie naszego miasta" - zapewniał.

Po zakończeniu wystąpienia szef rządu złożył kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości oraz przed tablicą upamiętniającą ofiary sowieckiego reżimu w 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir 1941-2021.

Szef rządu czwartkową wizytę na Podlasiu rozpoczął od wizyty w Kolnie i spotkania z lokalnymi samorządowcami z PiS. "Dzisiejszą wizytę w województwie podlaskim rozpocząłem w Kolnie, gdzie spotkałem się z samorządowcami i członkami Prawa i Sprawiedliwości. Tematem przewodnim był oczywiście Polski Ład. Jedziemy dalej!" - napisał Morawiecki we wpisie na Facebooku. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Sylwia Wieczeryńska

rbk/ swi/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-23 20:00
miejsce
Stary Klasztor, Wrocław, Purkyniego 1
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-29 17:30
miejsce
Teatr Polski, Wrocław, ul. G....
wstęp biletowany