14 lipiec 2021

Dyrektor CeZ o zasadach uznawania szczepień w zależności od miejsca przyjęcia poszczególnych dawek

fot. PAP
Strona polska uznaje osobę, która przyjęła pierwszą dawkę za granicą, a drugą w Polsce za osobę w pełni zaszczepioną, pomimo tego, że w polskim systemie szczepień widnieje jako zaszczepiona tylko jedną dawką. Warunek - musi być zaszczepiona preparatem dopuszczonym na rynku UE – przekazał PAP dyrektor Centrum e-Zdrowia, Jarosław Kieszek.
REKLAMA

Centrum e-Zdrowia potwierdziło w rozmowie z PAP, że trwają prace nad rozwiązaniem uzupełniania danych historycznych, żeby można było zagraniczne szczepienie dopisać do naszego systemu tak, aby pojawiła się w nim informacja o pełnym zaszczepieniu. Dotyczy to jedynie szczepionek zaakceptowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA). Rozwiązanie to powinno być udostępnione do końca sierpnia 2021 roku.

Obecnie, jeśli ktoś przyjął jedną dawkę poza Polską i drugą w Polsce, to posiada dwa certyfikaty o przyjęciu pierwszej dawki w dwóch krajach.

"Taka osoba w polskim systemie widnieje jako zaszczepiona jedną dawką. Wynika to z tego, że jedynie szczepienie wykonane w ramach Narodowego Programu Szczepień może zostać odnotowane w e-Karcie Pacjenta i będzie potwierdzone polskim certyfikatem" - wyjaśnił Kieszek.

Zapytany o to, jakiej liczby osób taka sytuacja może dotyczyć odpowiedział, że CeZ nie dysponuje takimi danymi.

Równocześnie zaznaczył, że strona polska uznaje dokumenty (w języku polskim lub angielskim), które jednoznacznie potwierdzają, że dana osoba przyjęła komplet szczepień preparatem uznawanym przez KE (preparat Pfizera o nazwie Comirnaty, Moderny - Covid-19 Vaccine Moderna, AstryZeneki - Vaxzevria i firmy Janssen - COVID-19 Vaccine Janssen) i od przyjęcia ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni.

"Osoba taka jest traktowana jako zaszczepiona i może być na przykład zwolniona z kwarantanny, czy nie będzie wliczana do limitu osób np. podczas imprez okolicznościowych. Nie pozwala to jednak na wpisanie takiego szczepienia do system e-zdrowie (P1), tak by było one widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta" – wyjaśnił dyrektor CeZ.

Osoby, które przyjęły szczepienie w innym państwie mogą posługiwać się zaświadczeniami wydanymi przez ten kraj. Jeśli szczepienie to miało miejsce w UE, to osoby te będą mogły pobrać Unijny Certyfikat COVID zgodnie ze ścieżką zapewnioną przez władze danego kraju.

"Jeśli szczepienie zostało wykonane poza UE, to Unijny Certyfikat COVID może być kompatybilny z innymi systemami w krajach trzecich, ale jest to kwestia oddzielnie wypracowanych porozumień między UE a danym państwem" - zaznaczył.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wrocławiu

kiedy
2021-11-26 20:15
miejsce
Katedra Marii Magdaleny, Wrocław,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Hala Stulecia, Wrocław, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 18:00
miejsce
Scena Kamienica, Wrocław, ul...
wstęp biletowany